Reprofoto: Twitter (@Nexta), TASR/AP

Na palube mal byť aj zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Dimitrij Utkin.

Pri havárii súkromného lietadla na trase z ruskej metropoly Moskva do Petrohradu zahynulo všetkých desať osôb na palube, uviedli v stredu príslušné ruské úrady. Na zozname pasažierov bol podľa nich aj vodca žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, informuje TASR podľa agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Súkromné lietadlo Embraer podľa kanálu na komunikačnej platforme Telegram zostrelila ruská protivzdušná obrana v Tverskej oblasti severne od Moskvy. Telegramový kanál Grey Zone, blízky vagnerovcom, to uviedol pred tým, ako ruský letecký úrad Rosaviacia potvrdil zrútenie lietadla. Informuje o tom SITA, ktorá sa odvoláva na web BBC.

Kanál Grey Zone tvrdí, že miestni obyvatelia pred pádom lietadla počuli dva výbuchy a na oblohe videli dva biele pruhy. Na palube zrúteného lietadla boli siedmi cestujúci a traja členovia posádky.

Agentúra AFP predtým s odvolaním sa na ruské tlačové agentúry uviedla, že Prigožin je medzi obeťami pádu lietadla. Neskôr spresnila, že bol iba na zozname pasažierov a nebolo bezprostredne jasné, či sa na palube skutočne nachádzal. Podľa nepotvrdených mediálnych informácií patrilo lietadlo práve Prigožinovi, píše AP.

Na palube mal byť aj zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Dimitrij Utkin, informuje Nexta na Twitteri.

Ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedla, že na palube boli traja piloti a sedem pasažierov. Úrady spresnili, že vyšetrujú haváriu lietadla, ku ktorej došlo v Tverskej oblasti viac než 100 kilometrov severne od Moskvy.

Prigožin, ktorého Vagnerova skupina bojovala po boku regulárnej ruskej armády na Ukrajine, koncom júna zorganizoval krátku ozbrojenú vzburu proti ruskému vojenskému vedeniu. Po dohode s Kremľom sa väčšina vagnerovcov vrátane Prigožina presunula do bieloruského exilu. Samotný Prigožin sa mal odvtedy niekoľkokrát opätovne objaviť v Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin ho po vzbure označil za zradcu. Stanica Sky News uvádza, že sa Putin v čase správ o páde lietadla s Prigožinom nachádzal na podujatí venovanom 80. výročiu víťazstva sovietskych vojsk v bitke pri Kursku.

Najnovšie články