Foto: SITA/AP

Novým koronavírusom sa nakazilo 214 ľudí.

Dánsky zdravotnícky ústav, ktorý sa zaoberá infekčnými chorobami, od júna potvrdil prítomnosť zmutovanej verzie nového druhu koronavírusu súvisiacej s norkovými farmami u 214 ľudí.

Jeden kmeň zmutovaného vírusu, pre ktorý sa krajina v stredu rozhodla vyhubiť všetky norky, bol však dosiaľ prítomný len u 12 ľudí a na piatich norkových farmách.

Foto: SITA/AP

Kodaň varovala, že táto mutácia môže ohroziť účinnosť akejkoľvek budúcej vakcíny. Dánsko je zároveň najväčším svetovým producentom norkových kožušín. V krajine sa nachádza 1080 norkových fariem, kde chovajú 15 až 17 miliónov týchto zvierat. Dánsko sa v súvislosti so zmutovanou verziou koronavírusu rozhodlo uzavrieť časti regiónu Severné Jutsko, kde sa norkové farmy nachádzajú.

Zvieratá mali zničené pľúca

Problém sa však netýka iba Dánska. Podobne musia zakročiť aj v americkom Utahu, v Španielsku aj Holandsku, informuje vedecký portál Sciencealert.

Experti neustále zisťujú, ako vírus zvieratá postihuje. Čo sa noriek týka, ich pľúca boli po pitve mokré, ťažké a červené. Pre Science to uviedol veterinárny patológ Tom Baldwin z univerzity v Utahu. Zodpovedá to príznakom zápalu pľúc, ktoré zistili u jedincov v Európe. Vedci sa ale neustále pokúšajú zistiť, ktoré druhy zvierat sú rizikovejšie, a pri ktorých je riziko prenosu na človeka vyššie.

0
Uložiť článok
Komentovať