Ilustračná fotografia, pacient infikovaný morom, Foto: Photo Credit:Content Providers(s): CDC / Public domain

Rusko zakázalo lov a konzumáciu hlodavcov v pohraničnom Altajskom regióne.

Rusko zakázalo lov a konzumáciu hlodavcov v regiónoch pri hraniciach s Mongolskom a Čínou. Krajiny totiž avizovali nové prípady bubonického moru, vysoko infekčného a smrteľného ochorenia, ktoré najčastejšie prenášajú práve hlodavce.

Ruské úrady zakázali lov a konzumáciu hlodavcov, najmä svišťov v regiónoch pri hraniciach s Čínou a Mongolskom potom, ako tieto krajiny nahlásili nové prípady nákazy bubonickým morom. Rusko zintenzívnilo hliadky v pohraničných regiónoch, ktoré majú dodržiavanie nariadenia kontrolovať, informoval britský The Guardian.

Baktéria spôsobujúca mor pod mikroskopom, Foto: Public Domain

Prípady v Číne a Mongolsku

Úrady v meste Bajannur v severočínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko vydali v nedeľu varovanie po tom, čo miestna nemocnica zaznamenala prípad podozrenia z nákazy tzv. bubonickým morom. Informoval o tom britský denník The Guardian. Varovanie zakazuje lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu mor prenášať. Ľudia by mali akýkoľvek podozrivý prípad hlásiť príslušným úradom.

Vlani v novembri Vnútorné Mongolsko potvrdilo štyri prípady moru, vrátane dvoch prípadov pľúcneho moru, ktorý je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najnebezpečnejšou formou tohto ochorenia. Prípady moru nie sú v Číne celkom neobvyklé. Od roku 2009 do roku 2018 Čína zaznamenala 26 prípadov a 11 úmrtí.

Foto: Unsplash

Prípad infekcie bubonického moru však minulý týždeň hlásilo aj Mongolsko. V provincii Khovd zaznamenali dva prípady nebezpečného ochorenia, oboch nakazených zdravotníci spojili s konzumáciou mäsa zo svišťov. Rusko preto v regióne Altaj na hraniciach s Mongolskom a Čínou prijalo zákaz lovu a konzumácie hlodavcov.

Čierna smrť

Bubonický mor (nazývaný aj žľazový) je jedna z foriem ochorenia moru, ktoré spôsobujú baktérie Yersinia pestis. Prenášajú ho zväčša hlodavce. Predpokladá sa, že ochorenie v polovici 14. storočia spôsobilo obrovskú pandémiu, ktorá zahubila asi 75 miliónov ľudí.

Foto: Archív TASR

V prvej polovici 20. storočia Waldemar Haffkine vyvinul prvú vakcínu proti moru, ochorenie neskôr pomohli potlačiť aj antibiotiká. Napriek tomu sa aj v 21. storočí občasne objavujú prípady nákazy bubonickým morom, ktoré výnimočne prerastú aj do epidémií. Na Madagaskare napríklad na mor umrelo v roku 2017 viac ako 220 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články