Foto: twitter.com (Jane MacAllister)

Zo stoviek mŕtvych rýb sa stali tisíce, no napriek tomu sa táto katastrofa nestretla s potrebnými opatreniami.

Pred Vianocami sa objavila správa o tragickej smrti stoviek rýb v austrálskej rieke. Situácia však vyústila do ekologickej katastrofy veľkých rozmerov, s ktorou nikto nepočítal. 

Pozdĺž brehov jednej z najdlhších riek v Austrálii – Darling bolo objavených stovky mŕtvych rýb. Ak by ste si však boli mysleli, že sa voči tomuto zakročilo a situácia sa zlepšila, boli by ste na omyle. Zo stoviek mŕtvych rýb sa stali tisícky pozdĺž 40 kilometrového úseku.

V súčasnosti sa situácia premenila na obrovskú ekologickú katastrofu. Predpokladá sa, že počet uhynutých rýb stúpol až na neuveriteľný milión. Úrady v Novom Južnom Walese však iba informovali, že už zomreli stovky tisíc rýb. Bez ohľadu na presné číslo je však jasné, že ide o najväčšiu katastrofu podobného charakteru, aká sa v okolí odohrala.

„Nikdy som nevidel mŕtve ryby v takejto miere, v rovnakom časovom období a na rovnakom úseku rieky,“ vysvetlil manažér Iain Ellis z Department of Primary (DPI) pre ABC News. Podľa DPI za touto katastrofou stoja pretrvávajúce suché podmienky.

Je za to zodpovedný človek

Na Facebooku sa objavilo dojímavé video, ktoré sa stalo ihneď virálnym. Dvaja miestni obyvatelia stojaci vo vode s mŕtvymi rybami, sa ním snažia upozorniť na tento obrovský problém. „Nemá to nič spoločné so suchom. Je to katastrofa, za ktorú môže človek,“ hovorí v ňom jeden z nich.

„Počet takýchto udalostí pravdepodobne narastie, vzhľadom na odklon vody v dôsledku zavlažovania,“ uviedol environmentalista Richard Kingsford„Sucho by nemalo taký katastrofický vplyv, keby bolo v rieke viac vody. Ak by v nej bolo viac vody, jej kvalita by bola lepšia a nemalo by to taký negatívny dopad na ryby.“ 

Najhorším je teda práve fakt, že nejde o výnimočnú situáciu. Podobné katastrofické scenáre sa pravdepodobne budú objavovať stále častejšie, ak sa voči situácii nezavedú dostatočné opatrenia.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy