Foto: Pixabay.com

Na žiadosť náčelníkov domorodých kmeňov bude v štáte Južná Austrália ostreľovačmi z vrtuľníkov usmrtených takmer 10-tisíc tiav. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Tento krok je nevyhnutný, keďže ťavy, vytvárajúce „extrémne veľké stáda“, neváhajú v dôsledku sucha vstupovať aj do dedín, aby tam hľadali akýkoľvek vodný zdroj, a pijú vodu priamo z nádrží či dokonca z vodovodných kohútikov či potrubí klimatizačných jednotiek. Okrem toho pri svojich presunoch ťavy poškodzujú infraštruktúru, vytvárajú nebezpečné riziko pre vodičov a likvidujú aj miestnu flóru.

Nárast populácie tiav v kombinácii so suchom predstavuje nebezpečenstvo i pre samotné zvieratá, pretože bojujú o vodu alebo umierajú smädom. Stalo sa tiež, že mŕtve ťavy kontaminovali zdroje pitnej vody, napísal podľa AFP denník The Australian.

Podľa úradov by likvidácia asi 10-tisíc jedincov mala trvať päť dní a uskutoční sa v odľahlej oblasti Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara na severozápade štátu Južná Austrália, v ktorej žije asi 2300 aborigénov.

Táto operácia je prvou svojho druhu v štáte Južná Austrália. Televízia ABC informovala, že zvieratá budú usmrtené mimo komunít a ich telá budú spálené.

Ťavy do Austrálie priviezli v 40. rokoch 19. storočia, aby pomohli pri skúmaní vnútrozemia tohto kontinentu. Predpokladá sa, že Austrália má najväčšiu populáciu voľne žijúcich tiav na svete – žije ich tam okolo 1,2 milióna.

Uložiť článok

Najnovšie články