Foto: jpl.nasa.gov

Okolo našej modrej planéty preletí už o pár hodín asteroid, ktorého veľkosť je porovnateľná s futbalovým ihriskom.

Jeho názov je 2010 WC9 a okolo Zeme bude letieť rýchlosťou 46-tisíc kilometrov za hodinu. Vedci sa o ňom znovu dozvedeli po ôsmych rokoch, keďže pred týmto časom sa im úplne stratil z dohľadu. Vďaka tomu, ani nedokázali určiť jeho trajektóriu, no pred pár dňami ho znovu spozorovali a zistili, že sa rúti k Zemi. Ohrozenie však nepredstavuje aj napriek tomu, že sa bude nachádzať v polovičnej vzdialenosti ako sa nachádza Mesiac od Zeme.

Asteroid bude míňať našu planétu túto noc, z utorka na stredu o 00:05. Bude sa nachádzať najbližšie za posledných 300 rokov, no i tak stále nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Ak vás mrzí zamračené počasie a dúfate, že by ste ho mohli uvidieť, nezúfajte. Asteroid aj napriek jeho veľkosti a relatívne krátkej vzdialenosti, nebude pozorovateľný voľným okom, takže počasie nás o nič nepripravilo.


Asteroid bol po prvýkrát objavený v roku 2010 v arizonskej observatóriu v meste Catalina. Astronómom sa však stratil z dohľadu a keďže nestihli nazbierať dosť dát na to, aby ho mohli sledovať, stratil sa. Vedci tak o ňom nemali žiadne informácie až do začiatku tohto mesiaca, kedy sa znovu objavil a zamieril k Zemi. Asteroid však bude možné sledovať amatérskym teleskopom. Asteroid má priemer zhruba 90 až 120 metrov, no aj napriek tomu nie je považovaný za veľký. Podobne veľké teleso preletelo popri našej Zemi pred mesiacom, no vtedy si ho vedci všimli len deň predtým.

Pozri aj: PRÁVE TERAZ: NASA na sľubovanej konferencii diskutuje o tom, že mesiac Jupitera je sľubným miestom pre nájdenie života vo vesmíre

time.com
Príbehy
0
Komentovať (0)