Foto: flickr.com (Kevin Gill)

NASA na práve prebiehajúcej konferencii oznámila veľké zistenie.

Fanúšikovia sci-fi, nadšenci vesmíru, amatérski astronómovia a vedci v pravom slova zmysle, držte sa. NASA práve teraz oznámila objav týkajúci sa mesiaca Europa, ktorý je mesiacom Jupitera. Na mesiaci zaznamenali gejzíry vody.

Mesiac Europa má pod hrubou ľadovou vrstvou slaný oceán. Ten by mohol byť predzvesťou nového života. A to si myslí aj NASA. Voda v tekutom stave a gejzíry vody, ktoré na tomto mesiaci objavili sú základným predpokladom toho, aby tu existoval život v podobe, ako ho poznáme aj na Zemi. Jadro Europy poskytuje teplo a ohrieva vodu a tá sa tu tak môže nachádzať v tekutom stave.

NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Europa je prirodzený satelit Jupitera, jeden z Galileiho mesiacov. Je to najmenší zo štyroch veľkých mesiacov Jupitera, a zároveň je najzáhadnejší. Pomenovaný bol po jednej z mileniek najvyššieho gréckeho boha Dia (Jupitera), Európe, ktorú Zeus v podobe bieleho býka uniesol na Krétu. Mesiac po prvýkrát pozoroval pravdepodobne Galileo Galilei 7. januára 1610.

Už v roku 2022 plánuje NASA smerom k mesiacu Europa vyslať sondu, ktorá by ho mala preskúmať bližšie. Úlohou sondy bude Europu preskúmať a priniesť dôkazy o možnom vzniku života. Táto misia by mohla zahŕňať aj automatizované vozidlo podobné Mars Roveru. To by malo mesiac Europa preskúmať do ešte hlbších detailov.

Sledujte práve prebiehajúcu diskusiu v živom prenose tu:

Pozri aj: Len nedávno svet opustil vedec Stephen Hawking. Na jeho rozlúčkovú slávnosť sú pozvaní aj cestovatelia v čase

Príbehy
0
Komentovať (0)