foto: TASR - Pavol Zachar

Premiér Igor Matovič priniesol nové informácie o výsledkov aktuálneho rokovania konzília epidemiológov.

Dnešná avizovaná tlačová konferencia mala priniesť nové poznatky a ďalšie pravidlá pri avizovanom uvoľňovaní opatrení na Slovensku. Zúčastnili sa jej premiér Igor Matovič, minister školstva Branislav Gröhling, hlavný hygienik SR Ján Mikas a profesorka Zuzana Krištúfková. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Už minulý týždeň bolo avizované, že od stredy 10. júna budú povolené hromadné podujatia s počtom do 500 ľudí, dnes sa mali upresniť podmienky ich fungovania.

Od stredy 10. júna sa uvoľňujú ďalšie opatrenia

Hranice sa otvárajú pre ďalšia krajiny Európy, a to Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Island. Konzílium odborníkov ich označilo ako bezpečné krajiny.

Od stredy 10. júna budú môcť byť otvorené centrá voľného času a základné umelecké školy. Od pondelka 15. júna sa rušia obmedzenia na počty žiakov v materských školách a pre prvý až piaty ročník základných škôl. Od ďalšieho pondelka 22. júna budú môcť ísť do školy aj všetci žiaci základných a stredných škôl.

Budú môcť byť otvorené aj nočné kluby a detské kútiky v nákupných centrách. Od stredy 10. júna sa menia pravidlá aj pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi maximálnym limitom jedného zákazníka na 10 štvorcových metrov (m2) či minimálnym rozstupom dvoch metrov medzi zákazníkmi, bude to len odporúčané.

Od stredy 7:00 sa ruší povinná štátna karanténa aj inteligentná karanténa. Prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, že občania prichádzajú z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium epidemiológov definovalo ako bezpečné.

Od stredy bude nosenie rúšok na verejnosti do vzdialenosti dva metre len odporúčané, ak dôjde k stretnutiu s cudzími ľuďmi. Vo vnútri budú rúška povinné, na pracovisku ostanú však len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články