Foto: TASR/AP, Pexels

V Číne v súčasnosti prebiehajú protesty proti covidovým lockdownom a štátna televízia si dáva pozor.

Futbaloví priaznivci po celom svete mohli v pondelok sledovať oslavy fanúšikov Ghany pri víťazstve svojho národného tímu nad Južnou Kóreou na majstrovstvách sveta v Katare, avšak čínska televízia prinášala iné zábery, než mohol sledovať zvyšok sveta – vystrihávala totiž fanúšikov bez rúšok. Informuje o tom TASR na základe správy britskej stanice BBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Namiesto záberov na oslavujúcich fanúšikov Ghany či smutných priaznivcov juhokórejského tímu – ktorí boli bez rúšok – prinášala čínska televízia zábery na lavičku jedného či druhého tímu.

Dávajú si pozor

Ako poznamenáva BBC, v Číne v súčasnosti prebiehajú protesty proti covidovým lockdownom a štátna televízia si dáva pozor, aby nesprostredkovala zábery zo zvyšku sveta, ktorý postupne upúšťa od opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Na záberoch zachytávajúcich davy fanúšikov síce vidno ľudí bez rúšok, avšak čínska televízia si dáva pozor, aby v detailných záberoch neukazovala osoby bez rúška či respirátora.

OSN a USA vyzvali Čínu, aby rešpektovala právo na protesty

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v pondelok apeloval na Čínu, aby nezatýkala ľudí len za to, že sa zúčastňujú na pokojných protestoch voči prísnym proticovidovým opatreniam čínskej vlády. Právo Číňanov demonštrovať obhajovali aj Spojené štáty. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.

„Vyzývame (zodpovedných čínskych) predstaviteľov, aby reagovali na protesty v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv. Nikto by nemal byť svojvoľne zadržiavaný za pokojné vyjadrenie svojho názoru,“ povedal novinárom hovorca OHCHR Jeremy Laurence.

Dodal, že širšia diskusia v rámci celej čínskej spoločnosti – najmä s mladými ľuďmi – by mohla pomôcť pri formovaní verejných politík, ktoré by tak mohli byť lepšie pochopené a tým i efektívnejšie.

Demonštrácie vypukli po smrtiacom požiare

Číňania od minulého týždňa protestujú v uliciach a na univerzitných campusoch mnohých veľkých miest vrátane Pekingu a Šanghaja. Ide o najväčšiu vlnu protestov od prodemokratických zhromaždení v roku 1989.

Demonštrácie vypukli v reakcii na smrtiaci požiar v čínskom regióne Sin-ťiang, ku ktorého tragickým následkom zrejme prispel aj lockdown.

Najnovšie články