Foto: TASR/AP / Profimedia

Na turnaji v Katare sa už viacero hráčov objavilo s maskou.

Počas zápasov na futbalových majstrovstvách v Katare sa už viacero reprezentantov objavilo na trávniku v špeciálnej maske. Tá však neplní žiadnu módnu či estetickú funkciu. Slúži ako ochrana pre hráčov, ktorí si potrebujú kryť konkrétne časti tváre. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na prebiehajúcom svetovom šampionáte si fanúšikovia všímajú najmä výkony hráčov, no oku neunikne ani ich fyzický vzhľad. Tentokrát nie je reč o tetovaniach, účesoch či oslavách pri góle, ale menej častá ochrana tváre v podobe čiernej masky, píše The Guardian.

Je to bežná pomôcka

Tento doplnok na tvárach viacerých hráčov si všimlo niekoľko fanúšikov, ktorí sa doteraz s niečím podobným nestretli. Kto však častejšie trávi čas sledovaním futbalových zápasov aj v európskych súťažiach, vie, že nejde o nič extrémne zvláštne.

Son Heung-min v zápase proti Uruguaju, foto: TASR/AP

Maska, teda ochranný kryt na tvár, je vyrobená z polykarbonátu či iných účinných materiálov, ktoré sú ľahké, no zároveň majú dobrú odolnosť voči nárazom. Na tohtoročných MS v Katare sa v nej predstavili aj niekoľkí hviezdni hráči. Má ju napríklad talentovaný obranca z Chorvátska Joško Gvardiol, hviezdny kapitán Son Heung-min, ktorý reprezentuje Južnú Kóreu či Tunisan Ellyes Skhiri.

Účinok je aj preventívny

Všetci traja menovaní futbalisti ju nosia z rovnakého dôvodu — v blízkej minulosti zažili poranenie tváre buď v oblasti očí, alebo nosa či lícnych kostí. Maska slúži najmä ako ochrana pred ďalším poranením, ktoré by mohlo ich zdravotný stav ešte zhoršiť. Jej účinok je však aj preventívny, aby sa isté časti tváre mali možnosť správne doliečiť. Navyše, väčšina masiek je vymodelovaná na 3D tlačiarni podľa presných rysov tváre daného hráča, čo určite uľahčuje jej nosenie.

Ellyes Skhiri v zápase Tunisko – Austrália, foto: TASR/AP

Objavovali sa aj otázky, ako sa hráčom s týmto doplnkom orientuje na ihrisku a či im to nesťažuje výkon. Son, hviezda z londýnskeho Tottenhamu, nosí špeciálnu masku z uhlíkových vlákien, pričom ju opísal nasledovne:  „Je pohodlnejšia, ako som si myslel. Je vyrobená z dobrého materiálu. Je ľahká, tvrdá pri nosení na tvári a je to dobrý materiál, ktorý ma dokáže ochrániť pred nárazmi. Prekvapilo ma, že je podstatne ľahšia, ako som si myslel,“ cituje jeho slová News Naver.

Alireza Beiranvand na trénnigu Iránu, foto: Profimedia

Najnovším „kolegom“ v maske na turnaji MS 2022 je aj iránsky brankár Alireza Beiranvand, ktorý utrpel v zápase proti Anglicku hrozivo vyzerajúce zranenie tváre, no v maske môže opäť trénovať. Aj keď maska podľa The Guardian vzbudila viacero otáznikov vrátane toho, či ide o módny doplnok, v konečnom dôsledku ide o bežnú pomôcku, ktorá chráni hráčov.

Najnovšie články