Foto: thispersondoesnotexist.com

Nedávno sme vám priniesli článok o umelej inteligencii, ktorá dokáže dotvárať texty podľa potreby.

Už pred tou majú vedci rešpekt a boja sa predstaviť ju verejnosti a oficiálne vypustiť do sveta. Čo by ste však povedali na umelú inteligenciu, ktorá dokáže generovať tváre? A to nie akékoľvek, ale tváre ľudí, ktorí nikdy neexistovali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Umelá inteligencia – GAN

Spoločnosť Nvidia vyvinula pred časom zaujímavý program, tzv. generative adversial network, v skratke GAN, ktorý dokáže na základe poskytnutej databázy fotografií vygenerovať celkom nové tváre. Myslíme tým tváre ľudí, ktorí neexistujú a portréty vytvorené umelou inteligenciou sú natoľko realistické, že by ste ich od existujúcich ani nerozoznali.

Foto: thispersondoesnotexist

Tento človek neexistuje

Ak máte pochybnosti, pozrite sa na stránku This Person Does Not Exist. Ani jedna z tvárí, ktoré sa vám vyobrazia, nie je tvár skutočne existujúceho človeka. Pri vytváraní tvárí umelá inteligencia napodobnila spôsob, akým funguje neurálny systém u človeka. V prípade GAN však fungovali dve neurálne siete paralelne a napodobňovali proces, akým dochádza v ľudskom mozgu k rozhodovaniu. Jedna sieť vytvorila falošnú tvár a druhá určovala, či je nová tvár dostatočne realistická na to, aby bolo uveriteľné, že je to skutočný človek.

Slučka

Ak sa druhá sieť rozhodne, že tvár nie je realistická, prvá generuje opäť a takto sa cyklus opakuje. Podobný systém už predtým vytvorený bol, avšak zameriaval sa na scenérie, napríklad, premieňal zimnú scenériu na letnú a naopak. Podobne aj s generovaním tvárí Nvidia experimentovala už predtým, oproti GAN v roku 2017 sa však nová verzia zameriava na jednotlivé prvky a spracúva ich zvlášť, ako napríklad účes či tvar tváre. To znamená, že teraz je pre GAN jednoduchšie z poskytnutých fotografií vyskladať novú tvár.

Kombinovanie čŕt

Výskumníci z Nvidie vysvetľujú, že teraz dokáže program automaticky rozlíšiť rôzne aspekty tváre bez toho, aby na tento proces musel dohliadať človek. Stačí krátky tréning na to, aby GAN dokázal črty kombinovať ľubovoľným spôsobom. Okrem toho, program si môže črty prispôsobiť, vďaka čomu má nad celým procesom a aj nad výsledkom ešte väčšiu kontrolu.

Zneužitie

Ako sme už spomenuli, vytváranie tvárí nie je to jediné, čo GAN dokáže. Napríklad taký StyleGAN vám pokojne vytvorí nové auto, mačku či spálňu. Rovnako ako v predošlom prípade, stačí mu niekoľko dostupných fotografií, z ktorých vyberie prvky a vytvorí niečo nové. Samozrejme, aj v tomto prípade však čelíme nejednému etickému problému a možnostiam zneužitia. Napríklad program GAN by dokázal vytvárať falošné fotografie a videá, ktoré by nebolo možné rozoznať od reality a šírili by sa internetom ako hoaxy.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články