Foto: kallerna, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Otázka zachovania kultúrneho dedičstva v Egypte, ktorý získava desať percent svojho hrubého domáceho produktu z cestovného ruchu, je často predmetom búrlivých diskusií.

Renovačné práce na Menkaureho pyramíde v egyptskej Gíze vyvolali kritiku, zatiaľ čo generálny tajomník Najvyššej rady pre historické pamiatky (SCA) Mustafá Wazírí ich naopak označil za „projekt storočia“. TASR informáciu prevzala z nedeľňajšej správy tlačovej agentúry AFP.

Už začali s opravami

Wazírí na facebooku zverejnil video, ako robotníci ukladajú žulové bloky na základňu Menkaureho pyramídy, najmenšej z troch hlavných pyramíd, ktoré spolu s monumentálnou sochou Sfingy tvoria známy pamiatkový komplex.

Pyramída bola pôvodne obložená žulou, ale časom o tento plášť prišla. Cieľom renovácie je preto obnoviť pôvodný vzhľad stavby rekonštrukciou jej vonkajšej žulovej vrstvy.

Foto: Kounosu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Práce majú trvať tri roky a budú „darom Egypta svetu v 21. storočí“, vyhlásil Wazírí, ktorý vedie spoločnú egyptsko-japonskú misiu zodpovednú za tento projekt.

Odborníci nesúhlasia

Pod videom však desiatky pobúrených ľudí zanechali kritické komentáre. „Posledné, čo chýbalo, bolo pridať obklad na Menkaureho pyramídu! Kedy už konečne prestaneme s absurditou pri spravovaní egyptského dedičstva?“ napísala egyptologička Monica Hannaová.

„Všetky medzinárodné zásady týkajúce sa renovácií zakazujú takéto zásahy,“ dodala expertka a vyzvala všetkých archeológov, aby sa „okamžite zmobilizovali“.

Otázka zachovania kultúrneho dedičstva v Egypte, ktorý získava desať percent svojho hrubého domáceho produktu z cestovného ruchu, je často predmetom búrlivých diskusií.

Foto: ちかこ, CC BY 2.1 JP, via Wikimedia Commons

Nedávne zničenie celých oblastí historickej časti hlavného mesta Káhira viedlo k rozsiahlej iniciatíve egyptskej občianskej spoločnosti, ktorá má politickú činnosť zväčša zakázanú a v súčasnosti sa v boji s vládou sústreďuje najmä na otázky mestského plánovania a kultúrneho dedičstva.

Diskusia sa v ostatnom čase sústredila na mešitu Abú Abbása Mursího v meste Alexandria. Úrady začali vyšetrovanie po tom, ako sa dodávateľ zodpovedný za renováciu rozhodol premaľovať ozdobené, vyrezávané a farebné stropy mešity nabielo.

Uložiť článok

Najnovšie články