Foto: Profimedia

V takýto zázrak už nikto neveril.

Záchranári vytiahli živého psa zo zrútenej budovy v južnom Turecku tri týždne po tragickom zemetrasení zo 6. februára. Odovzdal ho tureckému združeniu na ochranu zvierat.

Záchranári vytiahli živého psa zo zrútenej budovy v južnom Turecku tri týždne po tragickom zemetrasení zo 6. februára. Vo štvrtok o tom informovali miestne médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP. Tím z miestnej samosprávy zachránil psa menom Aleks v stredu a odovzdal ho tureckému združeniu na ochranu zvierat Haytap v meste Antakya.

Video tlačovej agentúry DHA zachytáva, ako záchranári v priestore medzi dvoma veľkými kusmi betónu volajú na uviaznutého psa. „Ide?“ pýta sa záchranár učupený v malej dutine v troskách zrútenej budovy. „Aleks, poď, môj milý,“ volá na psa a potom dodáva: „Výborne, chlapče.“ Záchranári potom psa objímajú a ponúkajú mu vodu. Aleks pôsobí čulo a zdravo.

Foto: Profimedia

Príbehy zachránených zvierat sú útechou

„Na každom živom tvorovi nám záleží, či sú to ľudia alebo zvieratá,“ povedal po záchrane jeden miestny obyvateľ citovaný súkromnou agentúrou DHA. Záchranári doteraz vyslobodili v Antakyi stovky uviaznutých mačiek, psov, králikov a vtákov. Združenie Haytap zachraňovalo dokonca kravy, keď im s plačom telefonovali ich majitelia či susedia. Veterinári poskytujú v stanoch tejto organizácie raneným živočíchom starostlivosť a liečbu.

Príbehy zachránených zvierat sú drobnou útechou pre krajinu, ktorú postihla najhoršia prírodná katastrofa moderného Turecka. Po zemetrasení s magnitúdou 7,8 zomrelo najmenej 45 000 ľudí v Turecku a tisíce ďalších v susednej Sýrii. Otrasy zároveň zničili státisíce budov.

Uložiť článok

Najnovšie články