Umelecká predstava signálov FRB, Foto: ESO/M. Kornmesser / CC BY

Vedci sa už niekoľko mesiacov pokúšali odhaliť zdroj signálu prichádzajúceho z vesmíru.

Zdroj krátkych výbojov rádiových vĺn sa napokon podarilo vystopovať až do stredu Mliečnej cesty. Zdrojom signálu však nie je žiadna mimozemská civilizácia, ale mŕtva hviezda s extrémne silným magnetickým poľom.

Signál prichádza zo stredu Mliečnej cesty

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise The Astrophysical Journal Letters, vedcom sa podarilo odhaliť zdroj rýchlych rádiových zábleskov (Fast Radio Burst – FRB). Portál Daily Mail píše, že podľa štúdie je zdrojom signálu mŕtva hviezda nachádzajúca sa v strede Mliečnej cesty. FRB sú signály z vesmíru, ktoré sa zvyčajne objavujú náhodne a môžu trvať od zlomku milisekundy až po niekoľko milisekúnd. Aj pre ich krátke trvanie je neraz náročné tieto signály zachytiť a ešte náročnejšie je študovať ich pôvod a príčinu.

Prvá séria výbojov bola zachytená ešte v roku 2001, vedci ju však odhalili až v roku 2007 počas analýzy archivovaných údajov.

ESO/L. Calçada / CC BY

Európska vesmírna agentúra (ESA) vďaka teleskopu Integral zistila, že jeden so signálov prichádza z magnetaru, neutrónovej hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom. Magnetar má pomenovanie SGR 1935+2154 a vysiela zmes röntgenových lúčov a rádiových vĺn. Hviezda je od Zeme vzdialená približne 30 000 svetelných rokov a ide o prvý prípad, kedy sa vedcom podarilo ako zdroj rýchlych rádiových zábleskov identifikovať magnetar. Autor štúdie, Sandro Mereghetti z talianskeho Národného inštitútu pre astrofyziku v štúdii informuje, že signál sa prvýkrát podarilo zachytiť ešte 28. apríla.

Podarí sa objasniť pôvod ďalších signálov?

Magnetar SGR 1935+2154 sa podarilo objaviť pred šiestimi rokmi v súhvezdí Líšky. Podľa autorov štúdie ide o mimoriadne dôležitý objav, keďže vďaka nemu sa možno podarí objasniť pôvod množstva ďalších signálov prichádzajúcich z vesmíru. Väčšina signálov, ako aj ich zdroj totiž ostávajú pre vedcov záhadou. Okrem toho, doteraz ešte nikdy nebol pozorovaný podobný signál, ktorý by pochádzal priamo z Mliečnej cesty. Väčšina prichádzajúcich signálov sú len rádiové vlny prichádzajúce z veľkej diaľky, ktoré sa na chvíľu objavia, no už nikdy sa nezopakujú.

Odborníci sa nazdávajú, že magnetary zohrávajú dôležitú úlohu v prípade mnohých krátkodobých udalostí vo vesmíre, od jasných explózií supernov až po ledva badateľné výboje gama žiarenia. Výboj, ktorý sa odohral v apríli, okamžite zaznamenali systémy v observatóriách po celom svete. Vďaka tomu mohli vedci spojiť sily a rozlúštiť záhadu. Samozrejme, tu cesta nekončí, vedci sa plánujú skúmaniu magnetaru venovať aj naďalej.

Uložiť článok

Najnovšie články