Koláž (Instagram.com)

Stephen Hawking bol bezpochyby jedným z najväčších vedcov a zaslúžil sa o ohromné objavy i popularizáciu vedy ako takej.

Jeho nedávna smrť zasiahla ľudí po celom svete, no on nám ešte krátko pred svojím odchodom zanechal veľa dôležitých slov, nad ktorými by sme sa ako ľudstvo mali zamyslieť. Ako vedca sme ho poznali všetci, no jeho rodinnú stránku osobnosti poznal málokto. Aj kvôli tomu vznikol v roku 2014 film o jeho kariére i osobnom živote. Aký bol Stephen muž a kto boli vlastne jeho manželky? 

Stephen Hawking bol anglickým kozmológom, matematikom a obdivuhodným fyzikom. Aj vďaka viacerým publikáciám s vedeckou tematikou priblížil túto oblasť laickej verejnosti. Narodil sa v Oxforde, kde takisto tu študoval na univerzite. Priamo na tomto mieste sa dokonca spoznal so svojou prvou manželkou Jane. Jane Wilde sa so Stephenom stretla vďaka ich spoločným priateľom na večierku v roku 1962.

Aj keď Stephen nebol nikdy magnetom na dievčatá, s Jane si okamžite padli do oka. V roku 1963, keď mu bola diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza, bolo jasné, že jeho zdravotný stav sa bude zhoršovať. S týmto faktom sa Jane nechcel priznať, keďže ho desilo, že mu lekári dávajú len niekoľkoročnú nádej na život. Jeho zmenu správania si Jane samozrejme všimla.

Jane táto skutočnosť zasiahla, no lásku nedokázala  pochovať a v roku 1964 sa pár zasnúbil. O rok na to mali svadbu a títo mladí ľudia boli spolu skutočne šťastní. Stephenovo ochorenie bolo viditeľné aj na jeho telesnej schránke, a preto sa Jane často pýtali, čo ju k nemu priťahuje. Priznala, že sú to jeho úprimné veľké oči, jeho humor, stály úsmev a rovnaké koníčky, ktoré zdieľali.

Ich vzťah sa sľubne vyvíjal, no Stephen sa po čase necítil veľmi dobre. Keďže bol veľmi uvedomelý a inteligentný človek, v jednom z rozhovorov priznal, že keď sa cítil skutočne zle, u lekára sa zoznámil s pacientom s rakovinou. Uvedomil si, že existujú i horšie choroby a zrejme kvôli tomu sa nikdy neľutoval.

Ich manželstvo im prinieslo aj tri zdravé deti a Stephen žil aj napriek pesimistickým prognózam lekárov. Pár spolu prežil 30 rokov manželstva, no neskôr, keď bol na tom Stephen stále horšie vysvitlo, že Jane trpela ťažkými depresiami. Zdravotný stav manžela a starostlivosť o tri deti, ktoré nevedno kedy prídu o otca sa podpísala na jej psychike.

Jane preto hľadala útechu v náboženstve a trávila veľa času v cirkevnom  zbore. Tam sa zoznámila s Jonathanom Jonesom. Sympatie, ktoré boli medzi nimi boli vzájomné, no Jane sa od akéhokoľvek iného vzťahu dištancovala. Jonathan sa neskôr stal blízkym rodinným priateľom a v rodine ochotne pomáhal.

V roku 1985 Stephen vážne ochorel na zápal pľúc a bol na tom tak zle, že lekári odporúčali, aby ho Jane nechala odpojiť od prístrojov. Tá to však za žiadnych okolností nechcela dopustiť, čo neskôr Stephen považoval za záchranu života a Jane bol veľmi vďačný.

Manželstvo však začalo škrípať a pár žil od roku 1990 oddelene. Aj keď sa zdá, že láska a vášeň vyprchala, Jane a Stephen sa nerozišli v zlom a vždy mali k sebe nesmierne blízko. V roku 1995 sa rozviedli a o rok neskôr sa Jane zosobášila s Jonathanom Jonesom, s ktorým tvorili pár už dlhšie.

Ani Stephen nezostal sám a v roku 1995 sa oženil so svojou ošetrovateľkou – zdravotnou sestrou Elaine Mason. Tá bola predtým vydatá za muža (inžiniera), ktorý pomohol zostrojiť zariadenie, vďaka ktorému mohol Stephen rozprávať.

Manželstvo Stephena a Elaine trvalo 12 rokov a bolo opradené množstvom záhadných udalostí. Veľa ľudí tvrdilo, že Elaine Stephena fyzicky i psychicky týrala a táto žena bola dokonca oficiálne vyšetrovaná. Nikdy sa však nič nepodarilo dokázať aj napriek tomu, že bol Stephen hospitalizovaný so zraneniami, ktoré nevedel vysvetliť. Aj keď sa o Elain hovorilo, že svojho manžela doslova šikanuje, Stephen vždy všetko poprel. Po ukončení ich vzťahu (nemali žiadne deti) už nemal Stephen žiadnu partnerku.

Tento úžasný vedec ostane navždy v našej pamäti a ak si chcete pozrieť príbeh o jeho živote, neváhajte si pustiť film Teória všetkého (The Theory of Everything).

Životný príbeh Stephena a jeho obrovská láska s Jane je tu skvele podaná aj vďaka hercovi (Eddie Redmanyne), ktorý za túto úlohu získal Oscara. Rozhodne stojí za to, si tento film pozrieť. Viac o tomto filme Teória všetkého si môžete prečítať tu.

 BabskéVeci.sk ofigenno.com
Uložiť článok

Najnovšie články