foto: wikimedia.org(Kjetil Ree)/youtube.com

Počuli ste už o výzve s pracími tabletami?

Žijeme v modernej dobe. O tom svedčí množstvo dôkazov v podobe vedeckého pokroku, technológii a možností, ktoré ľudstvo má. A jeden z menších, no nie menej podstatných dôkazov je aj to, že žijeme v roku 2018. Napriek tomu sa stále nájde dostatočné množstvo ľudí, ktorí podľahnú nátlaku trendov a pre pár drobných sú ochotní sa zabiť. Pred pár rokmi v rámci týchto výziev jedli tí hlúpejší Youtuberi zubnú pastu.

Tentokrát to však posunuli ešte o čosi ďalej. Jedia tablety, ktoré sú určené na pranie bielizne. Ľudia sa skutočne nechajú nahovoriť na čokoľvek. A nezastaví ich ani ani fakt, že tieto tablety sú plné chemikálii, ktoré ich môžu aj zabiť. Problémom je, že tieto tablety obsahujú povrchovo aktívne látky. Tie síce dokážu účinne oprať bielizeň či umyť riady, no v ľudskom tele dokážu narobiť pekný neporiadok.

Unsplash

Povrchovo aktívne látky sú molekuly s dlhým reťazcom a obsahujú hydrofilné a hydrofóbne látky. To v jednoduchosti znamená, že tieto látky milujú a zároveň nenávidia vodu. Sú určené na mazanie povrchového znečistenia. Akonáhle sa dostanú do styku s vodou, sformujú sa do niečoho, čo poznáme ako supermolekuly. Tieto aktívne látky obsahujú tuk, ktorý sa pri kontakte s vodou dostáva na povrch. Ľudské ústa tiež obsahujú vodu a tuky, a preto táto kombinácia skutočne nie je priaznivá.

Pri menšom množstve po konzumácii čistiacej tablety, by ste mohli pociťovať len pálenie či škrabanie. Avšak pri väčších množstvách môžu tieto látky vážne poškodiť vaše orgány. Na pracích prostriedkoch je zvyčajne upozornenie, ktoré hlási „Držte mimo dosahu detí,“ avšak v tomto prípade by asi bolo nutné bližšie špecifikovať „deti“. Tieto tablety vo vašich ústach môžu vyvolať vracanie, bolesti brucha, hnačky a nadúvanie. No stačí o čosi väčšie množstvo a nie ste ďaleko od smrti.

Unsplash

Vďaka chemikáliám, ktoré tieto tablety či kapsule obsahujú, sa vám pri vdýchnutí môže stať, že si zanesiete pľúca a nebudete viac schopní dýchať. Tieto tablety obsahujú aj peroxid vodíka. Predstavte si, čo dokáže peroxid narobiť. Jedli by ste ho? Samozrejme, že nie, aj v prípade, že je koncentrovaný, dokáže len veľmi malé množstvo vybieliť vaše vlasy. Taká látka skutočne nie je čosi, čo chcete mať v ústnej, alebo nebodaj v brušnej dutine.

Tablety s peroxidom by vám teoreticky mohli vypáliť do žalúdka dieru. A to nie je zlý fór. Žiaľ, aj napriek tomu sa nájde závratné množstvo ľudí, ktorí sa rozhodli z neznámych príčin pre konzumáciu týchto tabliet. Na jej dôsledky zatiaľ našťastie nikto neumrel, no ide o veľmi vysoké riziko.

Môže vás to zabiť. A skutočne veľmi ľahko. Zvracanie, deravý žalúdok, zadusenie a mnoho ďalšieho. To za pár kliknutí naozaj nestojí. Vekový priemer pri intoxikácii povrchovo aktívnymi látkami sú 3 roky. Je to preto, že tieto tablety sú farebné a to veľmi ľahko priláka batoľatá a tie chcú zistiť, čo by sa stalo, keby si tú peknú pestrú vec vložili do úst. Pre tínedžerov a dospelých ľudí však v tomto smere neexistuje ospravedlnenie. Ak máte doma hlúpeho spolubývajúceho s Youtube kanálom, držte tieto tablety aj mimo jeho dosahu.

Pozri aj: Ľudia tu zamrznú do 60 sekúnd a teplomery praskajú od chladu. V najchladnejšom meste na svete klesli teploty až na -62°C

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články