Foto: Instagram (Anastasia Gruzdeva), Flickr (Maarten Takens)

V sibírskom meste Oymyakon sa doslova lámu teplotné rekordy.

A tieto rekordy lámu teplomery, okná aj pevnú vôľu obyvateľov. Toto miesto je považovaná za najchladnejšie človekom obývané miesto. V roku 1926 tu bola nameraná extrémne nízka teplota, a to až -71,2°C. Teploty, ktoré tu panujú v zimnom období, sú pre človeka smrteľné. Nedostatočne chránený človek by v tomto prostredí mohol umrznúť už do 60 sekúnd. Napriek tomu však toto „studené peklo na Zemi“ hostí až 500 obyvateľov.

Hlavným zdrojom príjmov tohto miesta je napodiv turizmus. Tak chladné miesto láka čoraz viac ľudí. Od zvedavcov až po fotografov. Jeden z nich toto miesto navštívil a o svoje dychberúce fotky sa podelil so svetom. Ľudia, ktorí žijú na tomto mieste chodia po vonku so zamrznutými mihalnicami. Vyzerajú síce ako z rozprávky, no nič príjemné to nie je. Najmä keď prihliadneme na fakt, že takto vyzerá človek v Oymyakone do pár minút.

Jeden z digitálnych teplomerov nainštalovaných v meste zamrzol na -62°C, no miestnym sa s inými teplomermi podarilo namerať až -68°C. Názov mesta sa dá doslova preložiť ako „voda, ktorá nemrzne“ a to práve kvôli termálnym prameňom, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú.

Obyvatelia mesta čelia aj takým problémom ako zamrznutý atrament v pere, mrznutie okuliarov či strata energie v batériách. Napriek tomu obyvatelia tohto miesta tvrdia, že by si nedokázali predstaviť život nikde inde na Zemi.

Pozri aj: Muž dal svoju ruku do roztaveného kovu o teplote 1400 °C, no napodiv sa mu nič nestane. Ako je to možné?

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy