Foto: Profimedia

Toto poľské mesto určite stojí za návštevu.

Po letných prázdninách a dovolenkách, ktoré sa vo väčšine odohrávajú v teple pri mori, prichádza pomaly na rad nefalšovaná jeseň. Cestovanie po zaujímavých destináciách tým však rozhodne nekončí, keďže k dispozícii je množstvo miest, na ktoré vám spokojne stačí aj víkend.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tip na jesenný výlet, ktorý je hlavne vzdialenosťou dostupný pre Slovákov, je poľské mestečko Zakopané, známe pre svoje majestátne horské prostredie, rušný život či kvalitné služby našich severných susedov.

V článku sa dozviete aj:

  • stručnú históriu Zakopaného;
  • čo sa určite odporúča vidieť;
  • ako sa tam najlepšie dostať;
  • koľko stojí Zakopané;
  • čo je na meste najviac kritizované.

Najväčšie poľské mesto v prostredí Vysokých Tatier, ktorému Poliaci často hovoria ako hlavné zimné mesto Poľska. Zakopané sa nachádza pod Kasprovým vrchom (1 987 m. n. m.), len 70 kilometrov od Popradu a 140 km od Prešova či Banskej Bystrice. Má necelých 30-tisíc obyvateľov, je centrom zimných športov, relaxu, ale aj akčného kultúrneho života, píše DiscoverZakopane.

Obľúbená dovolenková destinácia nacistov

Zakopané sa na mapu dostalo výraznejšie na konci 19. storočia. Vtedy získalo štatút kúpeľov a bola dokončená železničná trať, čo v nasledujúcich rokoch naštartovalo turizmus a ľudia na juh Poľska prichádzali najmä z Krakova. Prvý skutočný turistický boom nastal v 30. rokoch minulého storočia, vtedy sa v Zakopanom investovali peniaze do výstavby lanoviek, vlekov, lyžiarskych stredísk, ale i hotelov či barov.

Foto: Flickr

Prosperitu tohto kúpeľného i lyžiarskeho raja Poliakov skomplikovala druhá svetová vojna. Z luxusných domov, víl a stredísk boli na odpočinok postupne vyhnaní domáci, ktorých nahradili nacisti s ich rodinami, pre ktorých bolo Zakopané vyhľadávaným miestom na relax a dovolenku. Situácia sa, mierne, zmenila po konci vojny, pričom do roku 1989 využívalo Zakopané množstvo Poliakov v lete aj v zime, keďže cestovanie bolo v komunistickom režime náročné.

Zakopané nie je len o turistike či promenáde

Dnes je Zakopané otvorené pre všetkých, pričom mesto doslova dýcha turizmom takmer počas všetkých mesiacov v roku. V lete je dokonalým priestorom na turistiku, ktorú si obľúbia nielen nároční milovníci hôr, ale aj „víkendoví turisti“. Najpopulárnejšia je približne dvojhodinová túra na pleso Morské oko, ktorého popularita a status najväčšieho plesa v Tatrách však spôsobuje enormne veľké množstvo turistov na trase.

Morskie oko, foto: Pixabay

Ak si chcete užiť výhľady, k dispozícii je aj vrch Gubalovka, na ktorý sa dostanete pohodlne pozemnou lanovkou za necelé 4 minútky, respektíve chôdzou, čo má pri ideálnom počasí zabrať približne 40 minút, informuje Zjazd. Na vrchole si môžete vychutnať krásne výhľady na Zakopané a okolie Tatier. Čo sa týka lanoviek, jedna, už nie pozemná, smeruje aj na Kasprov vrch, ktorý slúži ako vyhliadka, ale i lyžiarske stredisko, čo posúva potenciál Zakopaného a okolia aj v zimných mesiacoch.

Obchodnou a podnikateľskou výhodou poľskej strany je, že v čase najväčšieho rozmachu turizmu sa snažili o využitie takmer každého jedného metra štvorcového, na ktorom by vymysleli nejakú atrakciu pre turistov. Práve preto nie je Zakopané len o turistike v horách, lyžovaní, či inej športovej aktivite, ale aj o prechádzkach po jednej z najznámejších promenád v Poľsku, Krupówki.

Panoráma Gubalowki, foto: Kgbo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Promenáda, ktorú ľudia milujú a zároveň kritizujú, sa nachádza v srdci Zakopaného. Ponúka množstvo reštaurácií, obchodov s luxusnejším oblečením, atrakcií, barov, podnikov s domácimi špecialitami i stánky s rôznymi tradičnými jedlami.

Návštevníci obľubujú viaceré atrakcie

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články