Foto: Torsade de Pointes, CC0, via Wikimedia Commons

Cenu každoročne udeľuje Akadémia urbanizmu v Londýne.

Získať titul Európske mesto roka je veľká vec. Avšak ešte o to zvláštnejšia, ak sa tohto statusu ujme mesto, o ktorom pravdepodobne väčšina z nás vlastne nikdy nepočula. A práve to sa udialo za rok 2023 v Holandsku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď si predstavíme status Európske mesto roka, pravdepodobne nám napadne viacero adeptov z rôznych krajín. Holandsko by tam možno tiež patrilo, no ak si myslíte, že sa bavíme o mestách ako Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven či Groningen, tak ste na omyle.

Foto: Zairon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Titul európske mesto roka 2023 totiž získalo mesto Amersfoort, ktorému patrí v rámci počtu obyvateľov až 16. priečka v celom Holandsku. Mesto v provincii Utrechtu sa nachádza prakticky v strednej časti krajiny a od Amsterdamu je vzdialené len niečo vyše 50 kilometrov.

Má aj vysokú kvalitu života

Ako je však možné, že mesto, o ktorom počul len málokto, sa podľa britskej akadémie stalo rovno mestom roka? Odpoveď priniesla delegácia, ktorá bola do Amersfoortu vyslaná ešte skôr v tomto roku. Profesori, politici, vedci a iní špecialisti mali zhodnotiť funkčnú stránku mesta, dohliadnuť na to, ako je mesto spravované, ako je na tom s inovatívnymi technológiami, udržateľnosťou, dizajnom či kvalitou života.

Foto: Daanvr, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Na základe týchto uvedených, ale aj iných vedľajších faktorov sa tak stretli v názore, že práve Amersfoort si zaslúži titul európskeho mesta roka. Čo sa týka jeho dojmu, v meste sa strieda stará časť s bránou, kanálmi a hradbami, pričom nechýbajú ani moderné budovy so špecifickým dizajnom.

Vo finálnej správe sa nezabudla vyzdvihnúť starostlivosť o to, aby sa mesto staralo o dobrý kontrast kultúrneho dedičstva v rámci starého centra a modernejšej časti.

Uložiť článok

Najnovšie články