Foto: facebook.com /wikimedia.org

Olympijské hry sa začali a športovci každej krajiny sa snažia podávať čo najlepšie výkony.

Práve toto športové podujatie upriamilo pozornosť celého sveta na vyspelú Južnú Kóreu ako ešte nikdy predtým. Tak začali na povrch vystupovať aj určité temné veci, ktoré sa v krajine dejú po mnohé roky.

V Pjongčangu neďaleko hlavného štadióna a zároveň po celej krajine sa rozprestiera až neskutočné množstvo psích fariem, ktoré vôbec nepripomínajú naše útulky. Psie farmy sú akousi obdobou našich, len s tým rozdielom, že na bitúnok tu idú namiesto dobytka psy. V Južnej Kórei sa nachádza odhadom až 17 000 takýchto zariadení.



Rozdielne kultúry majú rozdielne názory

V našich končinách majú psy úplne iné postavenie ako v Ázii. Zatiaľ čo u nás sú domácimi miláčikmi, v ázijských krajinách je ich mäso veľmi obľúbenou pochúťkou, o ktorú je obrovský záujem. Psy v takýchto zariadeniach nemajú na ružiach ustlané a ich život pripomína život ošípaných alebo sliepok na kuracích farmách. Často sú natlačené v hrdzavých klietkach a o ich zdravie sa nik nestará. Kŕmia ich zvyškami jedál a piť dostávajú iba raz denne. Zatiaľ čo na Slovensku by bolo takéto správanie ostro odsúdené, v Južnej Kórei je úplne legálne.



V krajine každoročne usmrtia 30 miliónov psov. Tomuto sa snaží zabrániť organizácia s názvom The Humane Society International, ktorá je jedna z mála organizácií chrániacich zvieratá na celom svete. Samozrejme, jej úspechy sú zatiaľ pomerne malé, ale snaha sa cení. Napríklad v Južnej Kórei sa im podarilo zrušiť už rovnú desiatku psích fariem, čím zachránili životy 1 200 psom. Pochopiteľne, nedosiahli to násilím.



Dôležitá je komunikácia. Miestnych farmárov presvedčili, že existujú aj iné možnosti obživy. Medzi zachránenými psami boli aj čivavy či zlaté retrievre. Zaujímavé je, že samotná vláda krajiny sa snažila tieto „nedokonalosti“ pred svetom v čo najväčšej miere ukryť. Práve preto bolo dočasne zavretých niekoľko trhov so psím mäsom. Je však takmer isté, že po skončení olympiády sa všetko vráti do starých koľají. Reštaurácie v Pchjongčchangu aj napriek prítomnosti návštevníkov z celého sveta odmietajú prestať servírovať psie mäso

O tejto skutočnosti však vie aj mnoho športovcov, ktorí na túto problematiku upozorňujú. Krasokorčuliarka Meagan Duhamel sa k tomuto problému vyjadrila nasledovne: „Každá takáto farma je zlá, či sa jedná o kravy, prasatá, alebo psy.“ Sama si v roku 2017 odniesla zo Severnej Kórey svojho psa Moo-tae. V priebehu zimných olympijských hier chce zachrániť ďalšie.

Pozri aj: Len ten, kto dokonale pozná slovenský folklór, dokáže tento kvíz vyriešiť na 100%

startitup.skcnn.com , hsi.org
Uložiť článok

Najnovšie články