foto: CC 4.0, © 2018 Ulrich et al.

Väčšina experimentov trvá nanajvýš niekoľko rokov.

Až na výnimku niekoľkých dlhodobých štúdií sa vedci už po 5 rokoch môžu potľapkať po ramenách a byť spokojní s tým, ako ďaleko to dotiahli. Radosť je ešte väčšia, keď sa experiment podarí nielen dokončiť, ale získať z neho aj hodnotné závery. Tento experiment však nebude trvať 5 či 50, ale rovno 500 rokov a jeho autori prinášajú prvé výsledky.

Článok pokračuje pod videom ↓

495 rokov pred nami

Odborníci majú v tomto prípade za sebou 5 úspešných rokov, avšak ďalších 495 rokov ich ešte len čaká. Kým teda otvoria oslavný šampus, budú musieť byť ešte poriadne trpezliví a odložiť ho skôr pre kolegov z budúcnosti. O aký experiment vlastne ide? Vykonať sa ho rozhodla skupina mikrobiológov zo Škótska. Experiment začali v roku 2014 a ukončiť by sa mal až v roku 2514.

Nekonečný príbeh

Prečo práve 500 rokov trvajúci experiment? Nejde o žiadnu snahu vedcov o svetový rekord v dĺžke experimentovania. Chcú zistiť, ako dlho dokážu prežiť mikróby v izolovanom prostredí. Chcú vedieť, aká matematická funkcia popisuje úmrtnosť mikróbov z dlhodobého hľadiska. Zomrú slabšie mikróby rýchlo, aby zanechali len zhluk tých najsilnejších a schopných prežiť?

Bacillus subtilis

Aby vedci získali odpovede na otázky, izolovali spóry baktérie Bacillus subtilis do stoviek nádobiek. Tento druh baktérie je známy tým, že dokáže odolať aj tým najextrémnejším podmienkam v stave akejsi hibernácie. Teraz ostáva už len čakať a sledovať, čo sa bude diať, pričom už teraz je isté, že mnohé zo spór budú žiť omnoho dlhšie, ako priemerný človek.

Kontrola raz za 25 rokov

Ako sme spomenuli, nejde o pokus o rekord, v roku 2014 však vedci vyhlásili, že napriek tomu pôjde o najdlhšie trvajúci experiment, aký bol kedy vykonaný. Samozrejme, bude si vyžadovať poriadnu dávku trpezlivosti. Počas prvých 24 rokov sa nádobky otvoria každé dva roky, aby sa zistilo, ako sa mikróbom darí. Následne sa tieto kontroly budú robiť už len raz za 25 rokov, a to až do roku 2514.

Foto: pixabay

Otázka budúcnosti

Na základe doterajších výsledkov sa zdá, že mikróby sú šťastné, spokojné a nič im k životu nechýba. Nevyzerá to, že by im prekážalo čakať v nádobkách ďalších 495 rokov. Samozrejme, ešte je skoro vynášať závery, odborníci však hovoria, že k výraznému poklesu spór nedošlo. Toto sa však môže zmeniť, každá drobná zmena môže viesť časom k veľkej a baktérie možno časom svoju schopnosť odolať nehostinným podmienkam v izolácii stratia.

Sledovať sa budú nielen baktérie, ale aj inštrukcie prislúchajúce k experimentu. Vzhľadom na to, ako dlho bude trvať, každých 25 rokov bude potrebné obnoviť inštrukcie k nemu a prispôsobiť ich meniacemu sa jazyku a technológiám.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články