Foto: Unsplash.com

Ak by ste si mohli vybrať nejakú zaujímavú superschopnosť, aká by bola?

Niektorí z vás by možno chceli vedieť lietať, iní by ocenili schopnosť teleportovať sa na iné miesto a niektorí z vás by sa možno rozhodli pre telepatiu. Ako však píše denník Metro, telepatia možno čoskoro nebude už len výsadou filmových hrdinov, ale zvládne ju aj obyčajný človek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Komunikácia sa za desaťročia zmenila

Komunikácia sa v priebehu desaťročí rapídne zmenila. Už teraz prebieha väčšina komunikácie v tichosti, nie osobne, ale prostredníctvom obrazoviek. Každý deň sú prostredníctvom rôznych aplikácií odoslaných miliardy správ, a len málo povzbudivých slov vyslovíme nahlas. Ako by to však vyzeralo, keby sme komunikáciu posunuli ešte o krok ďalej a nepotrebovali ani písať správy? Každá myšlienka by totiž mohla byť vyjadrená za pomoci telepatie. Zdá sa, že pokiaľ ide o rozvoj komunikácie, telepatia je ďalším krokom na rebríčku.

Od kameňov v jaskyni po umelú inteligenciu

Samozrejme, u človeka sa nevyvinie schopnosť telepatickej komunikácie len tak sama od seba, bude potrebné vynájsť nové zariadenie, ktoré by telepatiu umožnilo. To by však pre človeka nemal byť problém, veď sme sa dopracovali od opracovávania kameňov v jaskyniach až po dnešok, kde sa významnou súčasťou našich životov stala umelá inteligencia. Pokiaľ ide o telepatiu, jednu z možností predstavujú implantáty, vďaka ktorým bude možná telepatická komunikácia nielen medzi dvoma ľuďmi, ale aj medzi človekom a počítačom.

Vedci usilovne pracujú na implantátoch

Foto: pixabay.com

Aj keď sa možno zdá, že ide o poriadne vzdialenú budúcnosť, nie je to celkom tak, vedci totiž už teraz usilovne pracujú na mozgových implantátoch s najrôznejšími možnosťami. Niektoré implantáty zabránia prejedaniu sa, iné pomôžu so zlepšením pamäti a ďalšie zas poslúžia práve na telepatickú komunikáciu. Poslednou zo spomínaných možností sa aktívne zaoberá aj Elon Musk, ktorý sa pokúša o rozvoj tzv. Neuralinku, teda neurotechnológie, ktorá umožní telepatickú komunikáciu medzi človekom a počítačom.

Počítač preložil mozgové signály do reči

Foto: pixabay

V tomto smere sa vedcom podarilo urobiť krok vpred aj začiatkom tohto roka, kedy sa im podarilo dosiahnuť to, že počítač so 75 percentnou úspešnosťou správne preložil mozgové signály človeka do reči. Aj keď išlo zatiaľ len o jednoduché a predvídateľné slová, jednoznačne je možné hovoriť o nemalom úspechu. Išlo konkrétne o pacientov trpiacich epilepsiou, ktorým implantovali lekári do mozgu elektródy, a ktorých úlohou bolo predstaviť si, ako vyslovujú konkrétne slová a vety. Vďaka tomu bolo aktivovaný tzv. motorický kortex súvisiaci s artikuláciou.

Telepatia na vojenské účely?

Aj keď vedci na implantátoch neúnavne pracujú, nie je to ľahká práca. Reč sa totiž vyvíja každý deň a slová občas využívame v kombináciách, aké predtým použité neboli a aj keď človek ich význam odhadne z kontextu, počítač zatiaľ takúto schopnosť nemá.

Žiaľ, zdá sa, že telepatia nebude slúžiť len na obyčajnú komunikáciu, ale možno aj na vojenské účely. Wired uvádza, že v roku 2018 investovala americká vojenská agentúra DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) nemalé finančné prostriedky do rozvoja telepatickej komunikácie. Jej cieľom je vybudovať obranný systém a zbrane, ktoré budú telepaticky ovládané človekom.

Bez komunikácie mozog atrofuje

Okrem toho, telepatia by síce mohla predstavovať výhodu, má však aj mnoho nevýhod. Jednou z nich je, že komunikácia a socializácia sú nevyhnutnou súčasťou našich životov a bez nich mozog človeka atrofuje. Nedostatok komunikácie spôsobuje množstvo zdravotných problémov a ľuďom, ktorí prišli o sluch a obmedzila sa ich schopnosť komunikovať, hrozí riziko demencie dvojnásobne vyššie.

metro.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články