Foto: Ziya Paval (Instagram.com)

Dieťa sa rozhodli mať uprostred zmeny pohlavia.

Príbeh indického transgender páru je novým hitom internetu. Môžu za to tehotenské fotografie, ktoré pár nafotil, a s ktorými sa dvojica pochválila na sociálnych sieťach. Dieťa sa pritom rozhodli mať uprostred zmeny pohlavia, kvôli čomu museli premenu na čas prerušiť.

21-ročná Ziya Paval a jej partner, 23-ročný Zahad, žijú v štáte Kérala na juhu Indie. Najnovšie sa stali známymi po tom, čo sa začali na sociálnych sieťach šíriť ich fotografie, ktoré vznikli pri príležitosti príchodu ich spoločného potomka. Dôvodom je najmä fakt, že ide zrejme o prvú transgender dvojicu v Indii, ktorá privedie na svet spoločného potomka, píše web britskej stanice BBC.

Foto: Ziya Paval (Instagram.com)

Rodičmi v tele iných pohlaví

Ziya, ktorá hovorí, že vždy chcela byť matkou, sa narodila ako muž, no teraz sa identifikuje ako žena. Jej partner Zahad sa zas narodil ako žena a teraz sa identifikuje ako muž.

V súčasnosti je Zahad v očakávaní a už čoskoro privítajú svoje prvé spoločné dieťa. A aj keď veľa ľudí celej ich situácii nerozumie a dvojici sa vysmieva, pozitívnych reakcií po zdieľaní spoločných tehotenských fotografií je viac než húb po daždi. A nielen z LGBTI+ komunity.

Foto: Ziya Paval (Instagram.com)

Prvý transrodový pár, ktorý čaká biologické dieťa

Ziya a Zahad si myslia, že sú v Indii vôbec prvým transrodovým párom, ktorý má spoločné dieťa. Budú teda zrejme prvými biologickými trans rodičmi v krajine. Ako BBC pripomína, v Indii žijú približne 2 milióny transrodových ľudí. Podľa aktivistov ale ide len o odhad a toto číslo je podstatne vyššie.

Tak, ako kdekoľvek inde na svete, ani v Indii to transrodoví ľudia nemajú v živote jednoduché. Indický najvyšší súd síce v roku 2014 rozhodol, že majú rovnaké práve ako všetci ostatní, stále je ale pre nich omnoho ťažšie dostať sa k adekvátnemu vzdelaniu či lekárskej starostlivosti. Výnimkou nie sú ani útoky na členov trans komunity, znášať musia aj rôzne predsudky.

Foto: Ziya Paval (Instagram.com)

Rodina ich zavrhla

Pár sa dal dohromady pred tromi rokmi a ich rodiny pre ich lásku nemali pochopenie. Ziya vyrastala v konzervatívnej moslimskej rodine a vždy sa chcela venovať tancu. Ortodoxná viera rodičov ale spôsobila to, že ju často strihali a tanec jej zakazovali. Z domu odišla pod zámienkou účasti na mládežníckom festivale. Domov k rodine sa už ale nevrátila. Tancovať sa napokon naučila vďaka komunitnému centru a dnes je lektorkou.

Zahad zas vyrastal ako kresťan a rodina pre jeho skutočné ja taktiež nemala pochopenie. Keď sa ale dozvedeli, že pár je v očakávaní, rodina oboch opäť prijala. Zahadovi dokonca pomáhajú s tehotenstvom.

Tehotenstvo v čase zmeny pohlavia

Dvojica sa pre dieťa rozhodla v období, kedy obaja podstupovali zmenu pohlavia a každý z nich bol v inom štádiu. Lekári Zahadovi vaječníky a maternicu neodstránili a ak chceli mať dieťa, museli prerušiť hormonálnu liečbu. V tej budú pokračovať po tom, čo Zahad dieťa porodí. Na tento moment sa už nesmierne tešia a hejty sa snažia si nevšímať.

„Samozrejme, v transrodovej komunite i mimo nej sú ľudia, ktorí majú zaužívané isté stereotypy. Myslia si, že trans muž nemôže vynosiť dieťa,“ povedala Ziya portálu BBC. Zároveň ale dodala, že na názoroch ostatných jej nezáleží.

Uložiť článok

Najnovšie články