Foto: TASR - Pavel Neubauer/zuzana_fialova_official (Instagram)

Herečka Zuzana Fialová sa stala terčom útokov.

Na Veľkonočnú nedeľu minister životného prostredia zverejnil status, v ktorom nezmyselne zaútočil na herečku Zuzanu Fialovú. Okamžite sa strhla vlna nenávisti, voči ktorej sa už postavila aj iniciatíva SME TU, ktorej súčasťou je aj prezidentka Zuzana Čaputová.

„Dnes kresťania slávia najväčší sviatok v roku a naša ružovučká neverejnoprávna televízia v rukách Progresívneho Slovenska, ktorú im ľudia musia platiť z daní, nám na titulke webu RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch, predkladajú ‚duchaplný príbeh‘ o Zuzane Fialovej,“ napísal minister v predmetnom statuse.

Taraba pokračoval v statuse vyjadrením, že „táto arogancia k našej kultúre je presne to o čom som hovoril, že RTVS pod vedením súčasného vedenia je bezduchý brak odtrhnutý od slovenskej reality“. Je tiež toho názoru, že verejnoprávny telerozhlas si nezaslúži prostriedky z peňazí daňových poplatníkov a status uzavrel slovami, že to „čoskoro poriešia“.

Podporil ju aj prezidentský kandidát Ivan Korčok

Zuzany Fialovej sa v statuse zastal aj Ivan Korčok. „Neexistuje nič zbabelejšie a podlejšie, ako z pozície moci a vplyvu podhodiť niekoho rozvášnenému davu. Pán Taraba to robí opakovane a opakovane to robí ženám. Toto v slušnej krajine do politiky patriť nemôže,“ píše kandidát na prezidenta.

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) sa rozhodla žalovať ministra za jeho slová. Ako informovali, v utorok 2. apríla ráno podali na Generálnej prokuratúre (GP) trestné oznámenie.

„Člen vlády sa na sociálnej sieti dopustil verbálneho útoku a ponižujúcim spôsobom sa vyjadroval o známej herečke. Nepochybne preto, že sa netají svojimi politickými názormi, ktoré sú opačné ako tie ministrove. Odsudzujeme vyjadrenia Tomáša Tarabu a aj spôsob, akým ich formuloval, a vyjadrujeme solidaritu so Zuzanou Fialovou,” vraví riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Zdôraznil tiež, že člen vlády, ktorý bol zvolený v demokratických voľbách, by svoje postavenie nemal zneužívať na šírenie nenávisti. Podľa šéfa IĽP nie je ministrom len pre svoje voličstvo, ale pre všetkých občanov, a tomu by malo zodpovedať aj jeho správanie.

„Správanie, ktoré Tomáš Taraba predviedol, je nehodné jeho funkcie. Mal by zvážiť zotrvanie vo vláde. Navyše zavádza verejnosť a krivo obviňuje RTVS, ktorá v programovej skladbe počas veľkonočných sviatkov uviedla množstvo kresťanských programov, ako je zjavné z jej webstránky, a ľahké si je overiť. Ministrovi Tarabovi však zjavne ide o rozdúchavanie náboženských vášní a netolerancie, a preto sme sa rozhodli na neho podať trestné oznámenie,“ pokračoval Weisenbacher s tým, že do úvahy prichádzajú viaceré možné skutkové podstaty. Tie aj uviedli v podaní na GP, a to po porade s právnikmi a právničkami.

Uložiť článok

Najnovšie články