Ilustračná foto: Unsplash

Bulharsko by rado vstúpilo do eurozóny od 1. januára 2025.

Najnovším prírastkom do krajín eurozóny bude pravdepodobne Bulharsko. To sa snaží splniť ciele, aby ním mohli platiť už od začiatku budúceho roka. Bulharsko tiež predstavilo motívy svojich euromincí a tie majú jeden unikát. 

Bulharsko, ako píše portál oPeniazoch, by malo byť prvou krajinou, ktorá bude mať na eurominciach podobizne svätých. Náboženské motívy sa pritom na bežných eurominciach neobjavili, môžeme sa s nimi stretnúť jedine na pamätných, a tak bulharské euromince budú v tomto smere unikátne.

Tri motívy

Portál pripomína, že Bulharsko už chcelo eurom platiť od začiatku tohto roka, avšak nepodarilo sa mu splniť podmienky, jednou z nesplnených bola aj inflácia, s ktorou majú problémy mnohé štáty.

Bulharské euromince budú mať spolu tri motívy. Na jedno-, dvoj-, päť-, a ďalej na 10-, 20- a 50-centových minciach sa bude nachádzať motív Madarského jazdca, čo je skalný reliéf pri dedine Madara. 20-metrový jazdec je vytesaný až v 100-metrovej výške a jeho vznik sa datuje do obdobia 8. až 9. storočia, pričom je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Foto: No machine-readable author provided. Dom2002 assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

Na jednoeurovej minci bude vyobrazený svätý Ivan Rilský, ktorý je patrónom Bulharska a žil v 9. až 10. storočí. Je to najdôležitejší svätý z bulharskej pravoslávnej cirkvi. Na eurovej minci má byť zobrazený s krížom, a tiež so svätožiarou.

Ilu: Dimitar Tomov Molerov, Public domain, via Wikimedia Commons

Na dvojeurovke zase nájdeme mnícha menom Paisij Chilendarský. V Bulharsku je vnímaný ako otec národa. Tento duchovný žil v 18. storočí a stal sa kľúčovou postavou bulharského národného obrodenia v 19. storočí.

Ilu: crasher 2141, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Je zaujímavé, že žiadna členská krajina eurozóny voči námetom nemala pripomienky, keďže napríklad práve Slovensko malo ťažkosti s pamätnou mincou Cyrila a Metoda, keďže Francúzsko a Grécko namietali kvôli vyobrazeniu krížov a svätožiar. Napokon sa odpor prekonal a mince sme mohli vydať v pôvodnom motíve.

Pozrite si motívy bulharských mincí:

Uložiť článok

Najnovšie články