Foto: Martin Navrátil/Travelistan, Milan Bardún/Bez Mapy

Koľko sa dá mesačne zarobiť, ak je vaším povolaním cestovanie? A ako toto odvetvie vlastne funguje.

Živiť sa cestovaním po svete, spoznávaním nových kultúr a miestnych „domorodcov“, sprevádzaním iných po miestach, ktoré vy máte už dávno objavené, alebo o nich písať tým, ktorí sa o našu pestrú planétu zaujímajú. O takomto živote určite sníva nejeden z vás. Ako je možné to dosiahnuť a ako to vlastne v tomto odvetví funguje? 

Cestovanie sa v 21. storočí stalo fenoménom. Miluje ho takmer každý. Popri tých, ktorí svet spoznávajú počas dovoleniek alebo predĺžených víkendov, je tu však druhá menej početná skupina ľudí, ktorá sa cestovaním po svete živí. Mohli by sme povedať, že nemajú na práci nič iné okrem toho, že navštevujú iné krajiny a užívajú si spoznávanie sveta. Ono je to však trochu inak. Cestovanie je okrem ich obrovskou záľubou aj ich prácou a aby sa ňou mohli živiť, musia ho tak aj vnímať.

Ak vás zaujíma ako funguje zamestnanie s názvom „cestovanie“, alebo ak o takejto práci snívate aj vy, akurát si neviete predstaviť, čo všetko obnáša, v tomto článku sa vám to pokúsime objasniť. Opýtali sme sa totiž našich priateľov, ktorí sú neustále na cestách a o ktorých možno povedať, že sa cestovaním živia. Ak sledujete náš portál, určite ich dobre poznáte. Martin Navrátil, Tomáš Kubuš, Milan bez Mapy a Maťo s Veronikou s projektom MatoVevehavegonemad vám predstavia prácu cestovateľov.

Martin Navrátil – Travelistan

Martin Navrátil je jedným z najznámejších súčasných cestovateľov na Slovensku. Viac ako 13 rokov pracoval ako sprievodca, dnes je blogerom a cestovateľom na plný úväzok. Jeho blog Travelistan je zdrojom základných informácií pre každého, kto sa chystá za hranice Slovenska nech je to už kdekoľvek. Za sebou má už viac ako 170 krajín sveta a jeho zoznam sa neustále rozrastá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk),

Ako sprievodca v cestovnej kancelárii Martin zarábal od 70 do 90 eur za deň. Na cestách boli pritom bežne aj 300 dní v roku. Odkedy sa vydal svojou vlastnou cestou ako Travelistan, zarába v priemere 2000 eur mesačne. „Ale treba povedať, že takto som nezačal zarábať hneď. Trvalo to takmer 2 roky po založení blogu, kým som sa dostal k tejto sume. Mojimi hlavnými príjmami je tvorenie itinerárov, programov pre CK, premietanie a sem tam sprevádzam nejaký zájazd,“ píše Martin vo svojom blogu na portáli Interez.

Foto: Martin Navrátil

Pri tak známom cestovateľovi, ako je Martin Navrátil, je logicky možné príjem zvýšiť aj reklamou a propagáciou rôznych produktov či spoločností. „Mnoho firiem sa ozýva, aby som ich propagoval, ale do takej spolupráce idem len vtedy, ak som o tom vnútorne presvedčený. Takýchto spoluprác bolo zatiaľ veľmi málo a podľa mňa veľa blogov robí chybu, že ide do takmer každej spolupráce a blog sa stáva skôr predajným miestom každého výrobku, kto ponúkol peniaze alebo barter,“ hovorí o svojej práci Martin.

Tomáš Kubuš – Street Food Hunters

Tomáš Kubuš je sprievodcom cestovnej kancelárie. Doteraz spoznal už 95 krajín sveta a 100% jeho príjmu tvorí jediná činnosť – cestovanie. Popri práci v cestovke, kde sprevádza turistov najmä v ázijských krajinách, svoje skúsenosti a zážitky zúročuje aj písaním článkov do rôznych printových, aj online médií, napríklad aj pre Interez.sk. Ako správny fanúšik jedla založil aj blog Street Food Hunters, kde čitateľom ponúka možnosť spoznať jednotlivé krajiny trochu inak. Cez žalúdok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters),

Nechcem tvoriť ilúziu, že si človek za písanie zarába tisíce eur, my nie sme taký trh. Píšem viac, než 10 rokov, cestujem ešte dlhšie a zárobok je z toho taký, že si môžem stále robiť čo chcem a cestovať kam chcem. Koľko zarobím závisí od toho, či som na ceste, alebo píšem články,“ povedal nám Tomáš o svojom príjme.

Foto: Tomáš Kubuš

Spolupracujem s mnohými tlačenými či internetovými médiami a pre nich píšem cestovateľské články a to je jedna z ciest. Výhodou je, že som začínal pred rokmi a tak dnes je to často férový vzťah, kedy sa mi redakcie ozvú samé s tým, čo mám nové a píšem. Teším sa, že aj viaceré internetové portály už fungujú aj na článkoch za honoráre, to pred 10 rokmi neexistovalo a písal som z nadšenia,“ hovorí Tomáš Kubuš a na otázku, či je možné živiť sa blogom dodáva: „Blog k týmto veciam môže otvoriť cestu, ale začať blog s tým, že idem na peniaze, je podľa mňa najväčšia hlúposť a skôr či neskôr to tak aj dopadne.

Milan Bardún – Bez mapy

Milan Bardún prácu v kancelárii dlho nevydržal. Dal výpoveď začal cestovať a založil si blog, ktorému venoval toľko času a energie, aby sa stal jeho zamestnaním. A tak sa aj stalo. Bez mapy patrí medzi najčítanejšie a najobľúbenejšie cestovateľské blogy na Slovensku. Milan je travel blogerom na plný úväzok, žije si svoj sen a v jednom z príspevkov prezradil aj koľko taký bloger mesačne zarobí.

Foto: Milan bez mapy

Milan hovorí, že časté otázky na jeho príjem ho najskôr urážali. Potom si uvedomil, že ľudia si o ňom myslia, že je asi milionár. „Ak by som bol, na rovinu poviem, nepísal by som blog. Pre mňa je to spôsob obživy, aby som si zarobil peniaze. A tak k tomu aj pristupujem. To znamená stanovená pracovná doba, žiadne pracovanie cez víkendy a podobne,“ píše vo svojom príspevku, kde hovorí aj o konkrétnych číslach. „Môj absolútny rekord v zárobku v jednom mesiaci za rok 2017 bol 2006,42 eur. Moje absolútne minimum v roku 2017 bolo 693,11 eur.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy),

Okrem samotného blogu Bez mapy tvorí Milanov príjem aj niekoľko ďalších aktivít. Ako sám hovorí, ak chceš podnikať na internete, musíš mať viacero zdrojov príjmu. Milan má vlastnú reláciu v českom rádiu, predáva eBooky, píše pre časopisy, zúčastňuje sa Press tripov, robí PR spolupráce a rôzne eventy. Koľko teda taký travel bloger môže zarábať? „Koľko si vypýta,“ hovorí Milan s projektom Bez Mapy.

Maťo a Veronika – MatoVevehavegonemad

Maťo a Veronika tvoria pár už dlhé roky a pomerne dlho sú ako cestovateľský projekt MatoVevehavegonemad aj na cestách. Dlhé mesiace strávili v Južnej Amerike, potom sa síce vrátili do Európy, no aj tú precestovali na bicykli od Atlantiku až po Čierne more. Aktuálne sú opäť v útrobách Amazonského pralesa. Keď cestujete vo dvojici, niektoré veci sú finančne jednoduchšie, iné zase náročnejšie. Maťo a Veronika sa ale oproti predchádzajúcim cestovateľom trochu líšia. Cestovaním sa síce živia, no trošku inak.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MatoVeve Have Gone Mad (@matoveve_gone_mad),

Príjem z cestovateľských aktivít máme hlavne z kolaborácií, ktoré robíme výmenou za Maťove filmárske schopnosti. Pracovali sme s jogovými pobytmi v Brazílii, školami v Ekvádore alebo Kolumbii, teraz nás čaká 5* rezort v Nikaragui, na čo sa riadne tešíme. Ďalším zdrojom príjmov sú cestovateľské prednášky, ktoré robievame pre firmy, školy a po festivaloch doma aj v Čechách,“ prišlo nám od Veroniky mailom cez pol zemegule.

Cestovateľský blog je pre nás viacej záľubou ako zdrojom príjmov. Samotné cestovanie nás stojí kopu peňazí, ale 7 rokov sme na toto dobrodružstvo šetrili a adekvátne sa pripravovali. Naše náklady na život klesli enormne. Celkové príjmy z cestovateľských a s nimi spojených aktivít sa pohybujú okolo 1000 eur mesačne. Zvyšok si hradíme z vlastného vrecka. Čo nám pomáha najviac je trakovanie nákladov. Stanovíme si denný budget na krajinu, v ktorej sa nachádzame a toho sa snažíme držať zubami-nechtami,“ hovorí Veronika o živote na cestách.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )