reprofoto: Instagram (@auparkkosice, @arriva.sk)

Žijeme cyklistikou a dôkaz o tom nám dáva aj stále viac využívaný bikesharing.

Leto je už takmer za dverami a nejeden z nás sa teší na slnečné dni. Ak si túžite tieto dni užiť dosýta, môžete využiť možnosť požičať si bicykel a ísť ním napríklad do práce alebo na výlet. Sumy za túto službu vskutku nie sú horibilné, no v každom meste sa líšia. Ak teda máte chuť vymeniť preplnený autobus za dávku pohybu, nechajte sa inšpirovať jednotlivými mestami na Slovensku. 

Žilina

1 hodina ZDARMA 

O aktívny rozvoj cyklistiky v rodnom meste Petra Sagana sa bez pochýb od roku 2013 postarala najmä spoločnosť KIA. Tej sa prostredníctvom nadácie KIA Motors v uplynulom období podarilo v Žiline vybudovať sieť cyklotrás či pumptrekovú dráhu.

Možnosti požičania si bicykla v tomto meste vás skutočne potešia. Za jednu hodinu jazdy totiž nezaplatíte absolútne nič. No pozor si treba dať na to, aby ste danú dobu nepresiahli a stihli bicykel vrátiť. Ak limit presiahnete, bude vám účtovaný poplatok 20€ za každých ďalších začatých 60 minút.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BikeKIA (@bikekia),

Bratislava

Od 6€/deň do 38,40€/rok

Je viac než pravdepodobné, že ste už v minulosti o bratislavskom bike-sharinu Slovnaft BAjk počuli. Kooperácia hlavného mesta a spoločnosti Slovnaft sa v tomto v minulosti overila a tak máme príležitosť využívať túto službu aj dnes. Drobnou zmenou si ale prešiel cenník.

Zatiaľ čo počas skúšobnej doby bola suma za jazdu len jedno euro, začiatkom apríla 2019 tarify vyskočili. Na výber máte zo štyroch programov. Základný jednodenný je spoplatnený sumou 6€ a slúži primárne pre turistov. O niečo drahší mesačný program za 9€ v sebe má neobmedzený počet jázd do 30 minút. Ak niektorá z vašich jázd bude predsa len dlhšia, nezúfajte. Za každých začatých 6 minút si priplatíte 12 centov.

Ďalšou možnosťou je program KLASIK, ktorý má ale hneď dve varianty. Výhodná je najmä pre študentov, ktorí zaplatia sumu 19,20€. Druhá je možnosť pre všetkých ostatných v sume 29,40€ za rok. Treba si však dať rovnako pozor na rovnakú podmienku ako mesačnom predplatnom.

Slovnaft BAjk si pripravil program aj pre skutočne náročných cyklistov. Tí si po zaplatení sumy 38,40€ zaobstarajú ročné predplatné, ktoré obsahuje neobmedzený počet 60 minútových jázd.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa .týždeň (@tyzden.sk),

Trnava

Sezónny tarif 20€

Arboria bike je dielom vzájomnej spolupráce Trnavy a spoločnosti Lucron, ktorá v meste buduje obytnú štvrť nazvanú taktiež Arboria. Po úspešnej skúšobnej prevádzke v období jesene uplynulého roka sa Trnavský samosprávny kraj rozhodol pre aktívne fungovanie projektu s platnosťou od 3. marca 2019. V meste máte možnosť využiť dokopy 50 elektorobicyklov, ktoré boli darom od Lucronu.

Podmienkou používania je registrácia a podpísanie zmluvy na Mestskom úrade v Trnave, kde zaplatíte aj minimálny poplatok 20€. Kredit si viete podľa potreby neskôr dobíjať a využiť ho môžete v období jednej sezóny. Suma, ktorá vám bude stiahnutá, záleží od toho, koľko času prejazdíte. Napríklad polhodina vás vyjde 35 centov, no v prípade hodiny a pol to už bude 1,5€.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tomašovičová (@veronika_tomasovicova),

Nitra

Od 0,50€/h do 20€/sezóna

Zaujímavosťou bike-sharingu v Nitre je fakt, že o jeho zavedenie sa postarala spoločnosť Arriva, ktorá je prevádzkovateľom najmä autobusových liniek vo viacerých regiónoch na Slovensku. Týmto spôsobom sa chceli postarať o prepojenie jednotlivých dopravných prostriedkov a aj preto bola prvá stanica bicyklov umiestnená v roku 2017 práve na autobusovej stanici v Nitre.

Už o pár mesiacov to budú dva roky, čo sa alternatívnej verejnej preprave v Nitre darí. Príležitostný cyklista zaplatí 0,50€ za hodinu a 3€ v prípade, že sa rozhodne využívať bicykel po dobu 24 hodín. Výrazná zmena nastáva v momente, keď sa rozhodnete pre sezónne využívanie služby. V takom prípade zaplatíte za celú sezónu (20. marec až 30. november) len 25€.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ARRIVA SK (@arriva.sk),

Košice

Od 1€/h do 30€/sezóna

Metropola východného Slovenska sa môže popýšiť zatiaľ najmladšou bike-sharingovou službou, ktorá bola spustená len pred pár dňami. V Košiciach ju spojazdnila firma Antik Telecom, ktorá sa primárne venuje sprostredkovaniu komunikačných služieb. Po úspešnom testovaní umiestnil do mesta 350 bicyklov, ktorých počet má v pláne zdvojnásobiť a neskôr službu priviesť i do ostatných miest, v ktorých pôsobí.

Za hodinu jazdy na Antik biku zaplatíte 1€. V prípade, že ste častým používateľom, za jeden mesiac stačí zaplatiť 10€. Ak ale túžite bicyklovať celú sezónu, vyjde vás to 30€.

Treba však myslieť na to, že pri mesačnom aj sezónnom predplatnom predstavuje predplatené jazdné len hodinu denne a po prečerpaní tohto denného limitu vám bude účtovaná bežná suma – 1€/hodina s minútovou tarifikáciou. Antik má zároveň pripravené výhody pre svojich telekomunikačných zákazníkov v podobe cyklo času zdarma.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aupark Kosice (@auparkkosice),

Prievidza

Od 0,40€/30 minút do 39,90€/20-tisíc minút 

Projekt Zelený bicykel v Prievidzi tento rok otvorili už 3. sezónu svojho fungovania, ktorá tradične trvá od 21. marca do 21. októbra. Pôvodný plán v roku 2015 na prevzatie zahraničného konceptu zlyhal na nepostačujúcich finančných prostriedkoch, no ľudia sa vynašli a vytvorili svoj vlastný. Aktuálne si môžete v Prievidzi vypožičať bicykel hneď po tom, čo si „zakúpite minúty“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zeleny Bicykel (@zeleny.bicykel),

Najnižšia šarža je 0,40€ a platí sa prostredníctvom SMS. Získate ňou 30 minút jazdy na bicykli. Táto možnosť je veľmi výhodná pre menej častých cyklistov. V prípade, že potrebujete viac, môžete si zaobstarať čipovú kartu, ktorá sa dá dobíjať. Možnosti predplatených minút sa pohybujú v rozmedzí 250 až 20 000 minút, za ktoré investujete v priemere od 1,90€ do 39,90€.

zelenybicykel.sk, arriva.bike, kosicednes.sk, verejnybicykel.sk, arboriabike.sk, slovnaftbajk.sk, nadaciakia.sk, welovecycling.combikekia.sk

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )