Foto: Unsplash / Profimedia

K narastajúcim prípadom tohto ochorenia sa už vyjadrilo aj WHO.

Niekoľko európskych krajín, Spojené štáty americké, Austrália a Kanada vyšetrujú podozrivé a potvrdené prípady opičích kiahní. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na zdravotnícke orgány a správy miestnych médií.

Článok pokračuje pod videom ↓

V týždni sa objavili prvé správy o nákaze vzácnymi, prevažne africkými, opičími kiahňami. V Európe vo štvrtok po jednom prípade ochorenia opičími kiahňami potvrdili Taliansko a Švédsko.

Päť prípadov už skôr počas týždňa potvrdilo Portugalsko, sedem prípadov potvrdili v Španielsku a v Spojenom kráľovstve je v súčasnosti deväť potvrdených prípadov. V USA v štáte Massachusetts úrady hlásia nákazu u jedného muža a v Kanade prešetrujú 13 podozrivých prípadov.

Podľa uvedených informácií je teda zrejmé, že vírus si našiel cestu do viacerých kútov Európy, ale aj sveta. Čo vlastne sú opičie kiahne, ako sa prejavujú, odkiaľ pochádzajú, alebo či predstavujú potenciálnu hrozbu pre Slovensko? Na všetky tieto otázky nájdete odpoveď v tomto článku.

O aký typ ochorenia vlastne ide?

Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov. Vírus sa medzi ľuďmi nešíri ľahko a riziko pre širokú verejnosť je údajne veľmi nízke. Opičie kiahne sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky, čiže prípady nákazy mimo tieto oblasti sa často spájajú s cestami do nej.

Najbežnejší výskyt týchto kiahní je v blízkosti tropických dažďových pralesov. Prvýkrát ich zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde sú už považované za endemické.

Príznaky sú podobné chrípke či ovčím kiahňam

Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy a kožné vyrážky. Nejde však o vysoko úmrtné ochorenie.

Foto: Profimedia

V endemických krajinách sa úmrtnosť pohybuje na hranici 1 – 15 %, záleží na oblasti, dostupnej zdravotnej starostlivosti a veku človeka, pričom deti sú oveľa viac náchylnejšie.

Na to, aby sa ochorenie rozmohlo u človeka, je podľa odborníčky potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16, môže byť až 21 dní, dodáva portál TV noviny.

Prvý pacient cestoval do Nigérie

Prvý pacient s týmto ochorením v Spojenom kráľovstve nedávno cestoval do Nigérie, kde britské úrady predpokladajú, že sa nakazil. Zdroj ďalších infekcií v Británii ešte nepotvrdili, ale zdá sa, že prípady boli „získané lokálne“, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prípad z Talianska podľa miestnych médií nedávno pricestoval z Kanárskych ostrovov. Vo Švédsku zatiaľ nevedia, ako sa pacient nakazil.

Foto: Unsplash

V Európe zatiaľ neschválili žiadnu vakcínu proti opičím kiahňam. Španielske zdravotnícke úrady však údajne podľa novín El País zakúpili tisíce vakcín proti kiahňam, aby sa vyrovnali s prípadnou epidémiou. Opičie kiahne patria do rovnakej čeľade vírusov ako pravé kiahne.

Čo robiť v prípade ochorenia?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala manuál, ako postupovať v prípade nakazenia týmito kiahňami. Obyvatelia a cestujúci do endemických krajín by sa podľa nich mali vyhýbať kontaktu s chorými zvieratami (mŕtvymi alebo živými), ktoré by mohli prechovávať vírus opičích kiahní (hlodavce, vačkovce, primáty) a mali by sa zdržať jedenia alebo manipulácie s diviačou zverou.

Je potrebné zdôrazniť dôležitosť hygieny rúk pomocou mydla a vody alebo dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu!

Má sa Slovensko obávať tohto ochorenia?

Slovensko je zatiaľ bez prípadov nakazenia, respektíve neevidujeme ani prípady podozrenia na opičie kiahne. „Na území Slovenska sme ani v histórii nezaznamenali prípady opičích kiahní. Slovensko a ani Európa nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní,“ uviedla vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Júlia Adamčíková.

Foto: TASR/AP

„V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme,“ dodala Adamčíková.

WHO zároveň nevydalo žiadne cestovateľské obmedzenie v súvislosti s opičími kiahňami.

Uložiť článok

Najnovšie články