Foto: TASR/AP

Kráľovná je podľa tradície pochovaná v kaplnke hradu Windsor.

Smrť kráľovnej Alžbety II. zasiahla milióny ľudí a jej oficiálny pohreb bol vysielaný do celého sveta, pričom priamo v Londýne sa fyzicky zúčastnili aj viaceré politické elity. Kto chce prísť na miesto posledného odpočinku kráľovnej dnes, musí si kúpiť vstupenku, ktorá však nie je vôbec lacnou záležitosťou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kaplnka Sv. Juraja v hrade Windsor je miestom posledného odpočinku zosnulej kráľovnej Alžbety II., ktorú pochovali pod spoločný náhrobný kameň s jej rodičmi, sestrou Margaret a manželom Princom Philipom, ktorý umrel v roku 2021.

Foto: TASR/AP

Kým kráľovnú oficiálne pochovali, k jej telu prišlo za pár dní veľké množstvo ľudí vrátane niekoľkých známych osobností, ktorým nerobilo problém vystáť si aj niekoľkokilometrový rad. Po oficiálnom pohrebe bola jej rakva spustená do kráľovskej hrobky, ku ktorej sa môžete priblížiť aj vy, informuje LAD Bible.

Cena sa ľuďom zdá privysoká

Čo však vyvolalo na internete vlnu kritiky, je cena za vstupenku, ktorú si hradný komplex Windsor za túto prehliadku pýta. Dostať sa čo najbližšie k hrobke kráľovskej rodiny je totiž súčasťou základnej vstupenky, ktorej cena počas pracovného týždňa predstavuje 30 eur, uvádza sa na oficiálnom rezervačnom webe.

Počas soboty je cena ešte o 2,35 eur vyššia. V nedeľu je prehliadla kaplnky nemožná, keďže priestory sú v tom čase otvorené len pre tých, ktorí sa zúčastňujú bohoslužieb. Aj keď dáva Royal Collection Trust možnosť predĺžiť si lístok z jednorazového na ročný, väčšina ľudí túto možnosť nevyužíva, keďže prehliadku Windsoru nepotrebujú absolvovať na viackrát.

Foto: TASR/AP

Viacero ľudí tak po znovuotvorení kaplnky pre verejnosť zverejnili na sociálne siete svoje znechutenie z ceny, ktorú za návštevu priestorov žiadajú. Väčšina píše, že cena vyše 32 eur počas soboty je privysoká. Iní sa dokonca nehanbia označiť kráľovskú rodinu za podvodníkov a zdieračov.

Hovorca Royal Collection Trust to okomentoval po svojom

„Ako veľmi som mal rád a rešpektoval našu kráľovnú. Koľko veľmi? Cena za návštevu miesta jej posledného odpočinku v kaplnke Sv. Juraja ma v sobotu stále 32,35 eur,“ znie ďalšia z reakcií verejnosti na Twitteri.

Jeden z kritikov sa zamýšľal nad tým, že celá kráľovská rodina je oslobodená od daní a poplatkov, rovnako ako od daní z dedičstva, no teraz chcú „zneužívať“ náhrobný kameň na to, aby od ľudí pýtali minimálne 30 eur.

Foto: TASR/AP

K téme sa vyjadril aj hovorca Royal Collection Trust, ktorá v podstate vystupuje ako charitatívna organizácia. Ten však situáciu nijak extra nezmiernil. „Prístup do kaplnky je súčasťou vstupenky do hradu Windsor,“ uviedol pre LAD Bible.

Areál hradu Windsor je podľa Royal Collection Trust najväčším a najstarším hradom, ktorý je otvorený pre verejnosť takmer každý deň v roku.

Najnovšie články