Foto: pexels

Očkovanie je stále najúčinnejším nástrojom v boji proti pandémii.

Štátny ústav uzavrel k strede (20. 10.) piaty prípad úmrtia v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19. Ako ústav uviedol na svojom webe, išlo o muža vo veku 71 rokov s chronickým ochorením. Očkovaný bol vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Štátny ústav priblížil, že príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela so vznikom ochorenia nervového systému. “Vzhľadom na závery patologicko-anatomickej pitvy a časovú súvislosť s očkovaním bola kauzálna súvislosť medzi očkovaním a úmrtím vyhodnotená ako pravdepodobná,” priblížil.

Benefity prevažujú nad negatívnymi účinkami

Doplnil, že v prípade, ak v časovej súvislosti po očkovaní nastane úmrtie, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nariadi vykonanie pitvy, výsledky ktorej poskytujú primárne dôkazy o príčine úmrtia. ŠÚKL v prípade hlásených úmrtí úzko spolupracuje so sekciou súdneho lekárstva a patologickej anatómie ÚDZS.

Foto: TASR/AP

K štvrtku (21. 10.) tak ústav na Slovensku evidoval spolu päť úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v dvoch ako pravdepodobný. Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Je potrebné pripomenúť, že očkovanie je stále najúčinnejším nástrojom v boji proti pandémii a benefity ďaleko prevyšujú možné riziká. Nežiaduce účinky ŠÚKL neustále preveruje, momentálne ich bolo nahlásených celkovo od podania prvej vakcíny 8774, pričom 1051 z nich vyhodnotili odborníci ako závažné. Podaných však bolo celkovo 2 487 216 dávok, čo znamená, že ide naozaj o nízke percento nežiaducich prejavov po očkovaní. Dôležité je rovnako dodržiavanie protipandemických opatrení a hygienici pripomínajú aj ROR- rúško, odstup, ruky.

1
Uložiť článok
Komentovať