Ilustračná foto: Unsplash (Benjamin Sow)

Žite ekologickejšie so šikovnými mobilnými aplikáciami

Svet neustále zaplavujú správy o katastrofálnom stave životného prostredia. To je zahltené odpadkami, pred očami nám doslova miznú tony ľadu a kvôli klimatickým zmenám sa objavujú meteorologické fenomény megalomanských rozmerov. Hlavným dôvodom, prečo sa tieto veci dejú, je (ako sa dalo očakávať) človek. Aj keď sa zdá, že situácia bude (resp. už je) nezvratná, môžu ju práve ľudia aspoň trochu zmierniť. Ako?

Odpoveď je jednoduchá – žiť ekologickejším spôsobom života. To, samozrejme, môže byť pre niekoho mimoriadne ťažké, no kto chce, vie, že to až také náročné byť vôbec nemusí. Začať treba postupne a malými krokmi. A práve pri začiatkoch žitia ekologickejším spôsobom môžu pomôcť aj maličkosti, akými sú napríklad mobilné aplikácie.

Schválne: Koľko appiek máte vo svojom smartfóne či tablete nainštalovaných? Koľko z nich reálne využívate? A koľko z nich je takých, že vám pomáhajú žiť ekologickejšie?

Ak ste sa práve v mysli začali vyhovárať, že žiadnu takú nepoznáte, pozrite si nasledujúcich 7 aplikácií, ktoré by ste mali v mobile mať, ak chcete spraviť niečo prospešné nielen pre seba, ale najmä pre dobro ľudstva a celú planétu.

TrashOut

Svet sa topí v odpade, čomu dopomáhajú aj ilegálne skládky odpadu, ktorých je v každom meste (a nielen na Slovensku) požehnane. Samozrejme, na ich likvidáciu vynakladajú úsilie mnohé neziskové organizácie a desiatky dobrovoľníkov. Problémom však je, že nie o všetkých sa vie.

To sa však snaží napraviť aplikácia TrashOut, ktorá je projektom organizácie World Cleanup Day, u nás známej ako Svetový čistiaci deň. Cieľom tohto environmentálneho projektu je nahlasovanie a monitorovanie čiernych skládok odpadu kdekoľvek na svete a informovať o nich lokálne neziskové organizácie prostredníctvom pravidelných notifikácií.

Foto: Google Play

Pokiaľ sa pravidelne a radi prechádzate prírodou a náhodou natrafíte na čiernu skládku, môžete ju prostredníctvom tejto appky jednoducho označiť na mape. Následne sa podľa počtu nahlásení čiernou skládkou začnú zaoberať dobrovoľníci a budú sa snažiť ju odstrániť.

Okrem tejto prospešnej veci tiež TrashOut ponúka možnosť vyhľadávanie najbližších zberných dvorov alebo košov podľa typu odpadu, pripájať sa k čistiacim akciám, sledovať rôzne štatistiky, čítať zaujímavé enviro články, prehľadávať ďalšie nahlásené čierne skládky a podobne.

Ecosia

Ako surfovať po internete a zároveň pomáhať s obnovou lesov po celom svete? Ak ste si mysleli, že niečo také možné nie je, ste na omyle. Vyhľadávač Ecosia funguje podobne ako ostatné známe weby, ktoré sa však tešia oveľa väčšej obľube. Google, Yahoo či Zoznam za ich používanie však prakticky nikoho neodmeňujú. Opačne je to však v prípade Ecosie.

Tento prehliadač tým, že ho ľudia na vyhľadávanie informácií na internete použíjú, zároveň prispeje na obnovu lesov. Pomôcť pritom môže každé jedno vyhľadanie, na vysadenie jedného stromu ich treba uskutočniť približne 45.

Foto: Google Play

Vyhľadávač Ecosia funguje už 10 rokov a teší sa obľube u viac ako 8 miliónov užívateľov. Použitie je maximálne jednoduché – stačí si z oficiálnej stránky stiahnuť webové rozšírenie, ktoré vám zmení nastavenie domovskej stránky. Namiesto Google alebo iného vyhľadávača, tak bude váš prehliadač vyhľadávať informácie prostredníctvom Ecosie.

Ecosia je vhodná skutočne pre každého a funguje rovnako ako všetky ostatné obľúbené vyhľadávače. Jediný rozdiel je, že spoločnosť príjmy z reklamy investuje do vysádzania stromov. Dobrovoľníci už vďaka tomuto originálnemu konceptu vysadili viac ako 74 miliónov stromov a ak začnete Ecosiu využívať aj vy, môže ich byť ešte viac.

BlaBlaCar

Cestovanie autom je často pohodlnejšie a rýchlejšie, čo uzná zrejme každý. Pri pohľade na slovenské cesty si však môžete všimnúť, ako veľmi sú preplnené vozidlami, v ktorých okrem vodiča nesedí už nikto ďalší. Takéto správanie pritom nepomáha nielen dopravnej situácii, ale ani životnému prostrediu vzhľadom na množstvo emisií, ktoré sa takto vypúšťajú do ovzdušia. K ich zníženiu však môže prispieť každý a to napríklad zdieľaním jázd. Mimoriadne obľúbenou možnosťou takéhoto druhu cestovania je aj aplikácia BlaBlaCar. Prostredníctvom nej si totiž môžete nielen jazdu zarezervovať, ale tiež ju aj ponúknuť – čo znamená, že môžete ušetriť, alebo aj zarobiť. Navyše, ide o ekologickejší spôsob dopravy, pretože čím menej áut na cestách, tým menšia uhlíková stopa a aj kratšie dopravné zápchy.

BlaBlaCar k tomu okrem ekologickejšieho cestovania tiež ponúka možnosť spoznať nových ľudí a zabaviť sa počas jazdy autom.

Foto: Google Play

Eco GO

Navigačných aplikácií je taktiež v obchodoch s mobilnými aplikáciami neúrekom. Pokiaľ ste človek, ktorého zaujíma, akú uhlíkovú stopu zanecháva jeho jazda autom na tejto planéte, riešením je inštalovanie tejto ekologickej alternatívy. Navigácia Eco GO vám navrhuje tie najlepšie možnosti ako sa dostať z bodu A do bodu B tak, aby ste s vaším autom zanechali čo najmenšiu uhlíkovú stopu.

Foto: Google Play

Aplikácia vyhodnocuje parametre ako vzdialenosť bodov, pričom vhodnú trasu kalkuluje podľa toho, koľkokrát budete musieť počas jazdy zastaviť, zrýchliť, spomaliť, ale aj reálnu premávku na vypočítanej trase. Eco GO vás tak môže ušetriť nielen od uhlíkovej stopy, ale aj od množstva minutých pohonných hmôt.

Go Green Challenge

Táto aplikácia je kombináciou zábavy a pomoci planéte a životnému prostrediu. Jej cieľ je však predovšetkým doviesť jej užívateľov k udržateľnejšiemu životu. Po inštalácii vám aplikácia každý deň v týždni vytýči niekoľko cieľov, ktoré bude treba splniť – od nevyhadzovania žiadnych potravín do koša až po vyčistenie okolia od odpadkov. Za ich splnenie získavate body a učíte sa, ako sa správne správať k životnému prostrediu.

Foto: Google Play

Good On You

Veľkým problémom pre environment predstavuje aj tzv. rýchla móda (fast fashio) produkujúca množstvo oblečenia, ktoré sa napokon na trhu ani nepredá. Kvôli fast fashion reťazcom sa znečisťuje životné prostredie niekoľkonásobne viac a pokiaľ sa nespamätáme, môže to aj kvôli tomuto dopadnúť s našou planétou naozaj zle.

Foto: Google Play

Jedným z mnohých riešení ako nepodporovať neudržateľnú módu, je začať nakupovať oblečenie ekologickejšou cestou, napríklad cez appku Good On You. Tá funguje ako e-shop s udržateľným oblečením. V databáze je možné nájsť viac ako 2000 značiek, ktoré dostali certifikát etickej a udržateľnej módy, čo znamená, že sa nepodieľajú na znečisťovaní Zeme. Aplikáciu ocení istotne nejeden shopaholik, ktorý sa chce obliekať nielen trendovo, ale aj zodpovedne a ekologicky.

Oroeco

Ďalšia z množstva „zelených aplikácií“, ktorá vám poradí, ako znížiť klimatickú stopu na tejto planéte. Oroeco dokáže každému jej používateľovi odmerať jeho vplyv na životné prostredie. Aplikácia vás na dennej báze bude informovať o tom, koľko skleníkových plynov vyprodukujete cestovaním autom či lietadlom, aký dosah na prostredie môže mať nákup konkrétneho jedla či návšteva reštaurácie. Aplikácia vás navyše aj učí žiť udržateľný život, preto ak nechcete zostávať pozadu a chcete našej planéte pomôcť, bude appka Oroeco pre vás naozaj vhodným pomocníkom.

Foto: Google Play

A akú aplikáciu pre lepší a ekologickejší život využívate vy? Svoje tipy môžete prezradiť v komentároch pod článkom.

Uložiť článok

Najnovšie články