Foto: Profimedia

Ruskí vojaci sa sťažujú na nevhodné podmienky na Ukrajine.

Ruskí vojaci sa sťažujú na nedostatok jedla či základného vybavenia. Čím dlhšie vojna na Ukrajine pretrváva, tým je na tom ich morálka horšie. Vojaci žiadajú, aby Putin konečne otvoril oči a pozrel sa na to, v akých podmienkach jeho vojaci na východe Ukrajiny bojujú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ruskí vojaci sú na pokraji vyčerpania

Vojna na Ukrajine trvá už vyše 100 dní a zdá sa, že ruské vojská sú už na hranici síl. Ako informuje portál The Guardian, niektoré ruské jednotky sú už úplne vyčerpané. Putina vyzývajú, aby prešetril, v akých podmienkach bojujú. Mnohí si myslia, že boli do armády povolaní nelegálne. Internetom sa šíria videá, na ktorých sa ruskí vojaci sťažujú na neznesiteľné podmienky.

Vojaci v doneckej oblasti museli čeliť hladu, ale aj chladu. Dlhodobo im chýbajú zásoby jedla, či lekárska pomoc. Podľa nich ruská vláda úplne ignoruje fakt, že na front poslala aj vojakov trpiacich chronickými fyzickými, ale aj duševnými ochoreniami.

Foto: SITA/AP

Andrei, ktorý bojoval v Charkove, no neskôr sa presunul na východ, dokonca oslovil právnika. Sťažuje sa, že je úplne vyčerpaný, na Ukrajine je od začiatku vojny a svoju manželku nevidel už niekoľko mesiacov. Celá jeho jednotka si potrebuje oddýchnuť, Rusko však tvrdí, že ich momentálne nemá kto nahradiť. Právnik mu však príliš nepomohol. Kým má platnú zmluvu, nemôže z frontu odísť.

Chýba im výcvik, jedlo aj zbrane

Hovorí sa, že Rusko má problémy s náborom nových vojakov kvôli tomu, že oficiálne vojnu Ukrajine nevyhlásilo. Kremeľ dianie aj naďalej nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“. Analytici tvrdia, že Rusko je dobre vybavené najmä na krátke intenzívne boje, kde sa využíva ťažká technika. Nie je však pripravené na dlhodobú okupáciu, čo je presne situácia, do ktorej sa dostalo teraz. Nemá dostatok mužov pripravených na rotácie.

To znamená, že muži celé mesiace bojujú proti nepriateľovi, ktorý je za každú cenu odhodlaný brániť svoju vlasť. Andrei hovorí, že sa mu zdá, akoby 3 mesiace na fronte boli dlhšie ako 4 roky, ktoré strávil ako vojak počas mierového obdobia. Bojovať sú však nútení aj vojaci, ktorí nemajú takmer žiaden výcvik a chýba im základné vybavenie, napríklad ochranné vesty. K dispozícii majú len staré zbrane. Niektorí z nich nikdy predtým v rukách zbraň ani nedržali.

Foto: SITA/AP

V ruskej televízii sa ozvalo hlásenie, že každý by mal byť pripravený bojovať za svoju vlasť. Skutočnosť je však taká, že ulice sú neraz prázdne, muži sa ukrývajú v snahe vyhnúť sa náboru. Aby toho nebolo málo, narastajú aj počty obetí, a to nielen na ukrajinskej, ale aj na ruskej strane. Od februára prišlo o život dokonca aj niekoľko ruských generálov.

Rusko si najalo aj odhadom 10- až 20-tisíc platených žoldnierov, medzi nimi aj Vagnerovcov. Straty sú však vysoké aj v ich radoch.