Foto: thecinemaholic.com

Prajete si niekedy, aby film, ktorý pozeráte, bol aspoň o hodinu dlhší? Normálna dĺžka filmu je väčšinou od jednej do dvoch hodín. Niektoré však majú aj viac, ako tri a vďaka tomu sa radia medzi tie najdlhšie.

Dĺžka filmu je rovnako dôležitá, ako napríklad obsadenie či dej. Väčšinou majú filmy maximálne dve hodiny. Pri tých človek vydrží dopozerať celý film úplne dokonca bez nejakých väčších prestávok. Niektoré filmy však majú aj viac ako tri hodiny, čo je mnohokrát výhoda, pretože sa dej môže rozvinúť a postavy dozrieť. Toto je 15 najdlhších filmov v histórií, ktoré sa oplatí pozrieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krstný otec II (1974)

Tragédiu od režiséra Francisa Forda Coppolu videl asi úplne každý. Je to klasika, ktorá bola ocenená až šiestimi Oscarmi a povráva sa, že druhé pokračovanie bolo ešte lepšie, ako to prvé. Objavujú sa tu ďalšie osudy nielen hlavnej postavy v prevedení perfektného Al Pacina, ktorý vedie svoje impérium, ale aj druhej hlavnej postavy, ktorú si zahral Robert De Niro. Plynulé tempo filmu a dvojitý formát vás očaria a film ujde omnoho rýchlejšie, ako by ste si na začiatku mysleli. Niektorí dávajú prednosť prvej, kratšej časti, no pokračovanie je predsa len trochu sofistikovanejšie a dôkladnejšie, najmä vďaka väčšiemu finančnému rozpočtu. Film má 200 minút.

Andrei Rublev (1966)

Medzi mnohými majstrovskými dielami, ktoré má Andrei Tarkovsky na konte, sa najviac vyníma „Andrei Rublev“. Je to jeho najobľúbenejšia a najemotívnejšia práca, ktorú za celú svoju kariéru spravil. Film zaznamenáva ruského maliara z 15. storočia, ktorý bojuje s vlastnou vierou a identitou vo svojej domovskej krajine. Je zničený nielen politickými, ale aj kultúrnymi konfliktmi, ktorých je čoraz viac. S časom dlhším ako 205 minút sa radí medzi najdlhšie filmy.

Ponorka (1981)

Film „Ponorka“ rozpráva príbeh posádky U-boat z 2. svetovej vojny. Opisuje ich boje, vnútorné konflikty a to, ako sa im podarilo ísť stále dopredu. Film je intenzívne surový a neochvejne odvážny, vďaka čomu vykresľuje vojnu presne tak, ako v skutočnosti vyzerala. Vojaci nie sú opísaní ako hrdinovia. Sú to úplne normálni ľudia, ktorí musia ochraňovať svoju krajinu najlepšie ako vedia. Existuje niekoľko verzií filmu, ale tá pôvodná, bez úprav má približne 209 minút.

Jeanne Dielmanová, Obchodné nábrežie 23, 1080 Brusel (1975)

Film o žene, ktorá vyrába maslo, šúpe zemiaky, nakupuje, kúpe sa a umýva vyzerá na prvý pohľad veľmi nudne, no nedajte sa pomýliť. Revolučné a feministické dielo Chantala Akermana vás núti, aby ste pozerali na svoju existenciu úplne iným pohľadom. V súčasnej dobe je film „Jeanne Dielmanová“ považovaný za jeden z najväčších feministických filmov všetkých čias. Takisto sa však považuje za jeden z najdlhších vďaka svojim 3 hodinám a 45 minútam.

Sedem samurajov (1954)

Film „Sedem samurajov“ sa považuje za jeden z najväčších akčných filmov, ktorý bol kedy natočený. Majstrovské dielo Akira Kurosawa má síce viac ako 227 minút, no dokáže vás udržať v napätí až do konca. Ani jedna minúta tu totižto nie je zbytočná. Film sleduje samuraja a skupinu farmárov, ktorá sa pripravuje na veľkolepú bitku. Vďaka svojim technickým vymoženostiam a príbehu je film veľmi zaujímavý a aj napriek veku ostáva zaujímavejším, než mnohé ostatné akčné filmy, ktoré boli natočené neskôr.

Vtedy v Amerike (1984)

Ďalšie veľkolepé dielo je tentokrát od režiséra Sergio Leone. Film „Krstný otec“ nastavil celý filmový priemysel na „gangsterský žáner“, vďaka čomu vznikol aj film „Vtedy v Amerike“. Film hovorí príbeh o ľuďoch, ktorí sú úplne obyčajní a snažia sa vyrovnať so zlými životnými udalosťami. Režisér skúma brutalitu a násilie gangu. Film bol skrátený na 139 minút, za čo dostal veľmi zlé recenzie a hodnotenie. Pôvodná, 229 minútová verzia, ostala najobľúbenejšou.

The Travelling Players (1975)

Grécky autor Theo Angelopoulos bol vždy fascinovaný minulosťou a históriou jeho krajiny. Film „The Travelling Players“ je majstrovskou prácou, ktorá realizuje víziu režiséra. Štvorhodinový film zaznamenáva život skupiny divadelných hercov, ktorí sú svedkami rôznych politických a národných problémov.

A Bright Summer Day (1991)

Film „A Bright Summer Day“ hovorí o konflikte medzi dvomi mládežníckymi gangmi v okolí, ktorý vyvrcholí ničivými a násilnými udalosťami. Film takisto skúma témy kultúrnej identity, násilia, sexuality, lásky a dospievanie. Síce si pri celom filme posedíte viac, pretože má 237 minút, odnesiete si z neho neuveriteľný zážitok, na ktorý pravdepodobne len tak nezabudnete.

Tajomstvá Lisabonu (2011)

Táto portugalská dráma, ktorá je známa najmä vďaka svojej dĺžke, ktorá zodpovedá 272 minútam, bola v mnohých krajinách premietaná ako seriál. Každá časť mala približne hodinu, vďaka čomu ste nemuseli sedieť pred televíziou niekoľko hodín. Film má zložité zvraty, zmeny charakterov, retrospektívny dej a viacero rozprávačov. Všetko toto vás môže zmiasť, a preto je potrebné, aby ste sa na film dobre sústredili. Vďaka zaujímavému deju dokáže film prepojiť rôzne príbehy týkajúce sa jednotlivcov, ktorí prechádzajú rôznymi fázami života.

Fanny a Alexander (1982)

Skvelou schopnosťou režiséra Ingmara Bergmana je to, že dokáže preniknúť do vašej duše a dotknúť sa tak najdôležitejších osobných tajomstiev, ktoré skrývate. Film „Fanny a Alexander“ je o dvoch súrodencoch a zaznamenáva ich životy. Film sa snaží ukázať každý dobrý aspekt nášho života, ako je napríklad nádej, šťastie či láska. V 312 minútach si tak užijete jedinečné majstrovské dielo od skvelého režiséra.

1900 (1976)

Režisér Bernardo Bertolucci je známy svojimi provokatívnymi a znepokojujúcimi filmami, ktoré majú úspech. V roku 1976 na to akoby pozabudol a vytvoril historickú drámu, kde si zahral Robert De Niro. Rozsiahle eposy, ktoré sa nachádzajú vo filme zaznamenávajú životy dvoch priateľov z detstva, ktorí sa snažia vyrovnať s rôznymi politickými udalosťami, ku ktorým došlo v 20. storočí. Film mal viacero verzií, no pôvodná dĺžka je približne 317 minút.

La Commune (Paris, 1871) (2000)

Výrazne autentická a dokumentárna dráma režiséra Petra Watkinsa zobrazuje boje parížskej robotníckej triedy 19. storočia. Vo filme sú obsadení najmä neprofesionálni herci, ktorí si načítali celý scenár a tému filmu, aby sa vedeli pripraviť na svoje úlohy. Ich vystúpenia tak do filmu prinášajú náročný pocit realizmu, ktorý dáva skutočnejšiu a autentickú kvalitu. Film sa skladá väčšinou z rozhovorov o robotníckej triede. Pôvodná dĺžka je neuveriteľných 345 minút.

The Best of Youth (2003)

Podobne ako väčšina talianskych filmov, aj film „The Best of Youth“ sleduje rôzne sociálno-politické zmeny, ktorými si Taliansko prešlo počas polovice 20. storočia. Film bol pôvodne naplánovaný ako mini seriál, no neskôr bol natočený ako film. Jeho dlhý čas 366 minút vás môže zastrašiť, no stojí to za to.

Satanské tango (1994)

Maďarský režisér Bela Tarr je známy tým, že ponúka pohľad na najrozmanitejšie chvíle a veci v živote. Jeho filmy sú vždy dlhé a uvoľnené, vďaka čomu sa vám budú dobre pozerať. Sedemhodinové majstrovské dielo s názvom „Satanské tango“ zachytáva pusté dediny a zničené životy obyvateľov. Film je krásny, ničivý a pravdivý zároveň.

Ľudský údel (1959 – 1961)

Film režiséra Masaki Kobayashiho bol vypustený do sveta ako trilógia v rokoch 1959 až 1961. Považuje sa to za jeden z najdlhších fiktívnych filmov, ktoré sa kedy uskutočnili. Má 9 hodín a 39 minút. Filmy sa sústreďujú na život počas 2. svetovej vojny.

Pozri aj: 10+ obľúbených hercov, ktorí sa sa pár rokov zmenili na nepoznanie

thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články