Foto: pixabay

Pri zmienke o pozitívnych účinkoch halucinogénov má ešte aj dnes množstvo ľudí pochybnosti.

Čoraz viac výskumov je však dôkazom toho, že účinné látky obsiahnuté napríklad v lysohlávkach sú mimoriadne účinné pri liečbe mnohých ochorení. Štúdie napríklad potvrdzujú, že môžu pomôcť aj pacientom, ktorí trpia depresiou a bežné lieky u nich neúčinkujú.

Pacientom s depresiou pomáha psilocybín

Jednou z hlavných účinných látok v lysohlávkach, je psilocybín. V posledných rokoch sa čoraz viac dostáva do povedomia odborníkov, ale aj laickej verejnosti ako látka, ktorá môže pôsobiť ako podporné liečivo pomáhajúce pacientom s depresiami. V rozhovore publikovanom prostredníctvom portálu JAMA Psychiatry sa vyjadril Alan Davis, ktorý stál na čele štúdie. Davis hovorí, že pozitívny účinok psilocybínu je jednoducho nepopierateľný.

Foto: unsplash

Ako píše portál Science Alert, do štúdie bolo zapojených 24 dobrovoľníkov, ktorí trpia tzv. veľkou depresívnou poruchou. Výsledky výskumu ukázali, že ak bol súčasťou podpornej psychoterapeutickej liečby psilocybín, bola dvakrát účinnejšia, ako liečba bez neho.

Navyše, takto kombinovaná liečba bola štyrikrát účinnejšia, ako akékoľvek dostupné antidepresíva. Ďalšou nespornou výhodou psilocybínu je, že jeho užívanie na rozdiel od množstva liekov či ketamínu nespôsobuje do takej miery nepríjemné vedľajšie účinky. Kým bežné lieky je nutné užívať každý deň, psilocybín nie je nutné konzumovať denne.

Predstavuje nádej do budúcnosti

Ako výskum prebiehal? Po dôkladnej príprave participanti užili tabletku s obsahom psilocybínu, na uši si nasadili slúchadlá, pustili si hudbu a ľahli si na pohovku, aby sa mohli venovať introspekcii. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov bol zdravotný stav účastníkov pravidelne kontrolovaný. Už po 4 týždňoch od začatia užívania psilocybínu bolo zlepšenie stavu badateľné až u 71 % dobrovoľníkov, pričom väčšina z nich udávala, že sa cítia o 50 % lepšie. Dobrovoľníci boli sledovaní aj rok po začatí výskumu, tieto výsledky však ešte musia vedci spracovať.

Foto: unsplash

Zistenie z tohto výskumu podporuje aj štúdia publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology. Tá uvádza, že užívanie psilocybínu znižuje mieru pociťovaných depresívnych symptómov a úzkosti aj u pacientov trpiacich rakovinou. Na psilocybín pozitívne reagovali dokonca aj pacienti, u ktorých bežné antidepresíva nezaberali. Aj keď však vedci môžu s istotou tvrdiť, že psilocybín pomáha, zatiaľ nie je celkom jasné, aký je presný mechanizmus jeho účinkov.

Veľká depresívna epizóda postihuje až 300 miliónov ľudí po celom svete, mnohí z nich pritom na bežné liečebné postupy nereagujú. Je preto nevyhnutné neustále hľadať nové spôsoby, ako týmto ľuďom pomôcť. Aj keď zrejme ešte nejaký čas potrvá, kým sa psilocybín stane bežnou súčasťou liečby, pre pacientov predstavuje nemalú nádej.

Uložiť článok

Najnovšie články