huffpost.com

Hranie online počítačových hier dokáže u študentov zlepšiť ich študijné výsledky. Budeme sa v budúcnosti v rámci učenia hrať počítačové hry?

Online počítačové hry zažívajú v posledných rokoch svoj boom. Sú obľúbené najmä pre svoj sociálny aspekt. Môžete hrať spolu so svojimi kamarátmi či spolužiakmi, alebo sa môžete takto ľahko zoznámiť s novými ľuďmi s podobnými či rovnakými záujmami aké máte vy. No ako naznačujú výskumy, takéto počítačové hry nie sú iba zábavné. Najnovšia štúdia ukazuje, že žiaci, ktorí takéto hry radi hrajú dosahujú oveľa lepšie výsledky v škole oproti svojim rovesníkom – „nehráčom“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia bola vykonaná austrálskymi vedcami a zahrňovala viac ako 12 tisíc študentov stredných škôl. V rozsiahlom testovaní zisťovali okrem iného aj ich vzťah k online hrám a všimli si zaujímavý jav.

„Študenti, ktorí hrajú online hry takmer každý deň majú v priemere až o 15 bodov vyššie hodnotenie v matematických testoch a až o 17 bodov vyššie hodnotenie vo vedeckých predmetoch“ hovorí Alberto Poss z univerzity v austrálskom Melbourne a ďalej dodáva: „Keď hráte online hry ste vystavení hľadať riešenia rôznych úloh a hádaniek a aby ste mohli postupovať levelmi ďalej, obtiažnosť sa zvyšuje. Na úspešné postupovanie v hre teda študenti podvedome využívajú informácie z matematiky, ale aj vedy či iných oblastí, čo ich jednoznačne obohacuje.“

huffpost.com
huffpost.com

Podľa Possa si takýto študenti rozvíjajú svoje analytické zručnosti pri riešení problémov, čo sa im môže zísť potom v škole a dosahujú tak lepšie výsledky. Aby hráči mohli v hre postupovať, musia riešiť stále náročnejšie a komplikovanejšie zadania a úlohy. Podľa niektorých psychológov môžu mať online hry tiež prínos pri rozvoji kognitívnych zručností človeka.

Vedci sa chcú teraz zamerať na podrobné preskúmanie tohto javu a nájsť odpoveď na to, aké hry, či aké procesy pomáhajú rozvíjať u hráčov ich schopnosti v štúdiu.

Aj iné predchádzajúce výskumy naznačujú, že počítačové hry dokážu byť dobrým pomocníkom pri rozvoji najrôznejších zručností. Okrem zlepšovania študíjnych výsledkov dokážu tiež hry zlepšovať pamäť či obnovovať motorické funkcie. To je cenné najmä pri pacientoch, ktorí prekonali poškodenie mozgu.

thenypost.files.wordpress.com
thenypost.files.wordpress.com

Autori štúdie však upozorňujú, že pozitívny efekt hrania online hier sa prejavuje najmä u hráčov, ktorí sa tejto činnosti venujú len občasne a rozvíjajú u seba aj iné schopnosti a venujú sa rôznym ďalším činnostiam. U hráčov, ktorí strávia pri hre niekoľko hodín denne sa pozitívny efekt pri štúdiu neprejavil, práve naopak.

Takže ak si radi zahráte nejakú tú online hru, vedzte, že okrem toho, že sa zabavíte a uvoľníte, tak sa popri tom aj podvedome vzdelávate. A to je naozaj skvelé.

interez.sk (Matej Mensatoris), lifehack.org
Uložiť článok

Najnovšie články