Greta Thunberg v Madride, foto: TASR/AP

Švédska aktivistka Greta Thunberg dnes vystúpila aj na klimatickej konferencii v Madride.

Na klimatickú konferenciu OSN v Madride po dlhých týždňoch ekologického cestovania v piatok konečne dorazila aj mladá švédska aktivistka Greta Thunberg. V španielskej metropole ju privítali davy klimatických aktivistov, s ktorými Thunbergová v piatok protestovala za zelenšiu planétu. Protesty sa, samozrejme, nezaobišli ani bez ostrej kritiky súčasných politikov.

Príchod Grety Thunbergovej do Madridu po niekoľko týždňovej plavbe Atlantikom vyvolal v španielskej metropole veľký záujem. Na železničnej stanici, kde švédska aktivistka pricestovala, na ňu okrem stoviek nadšencov čakal aj dav novinárov. Prakticky počas celého dňa museli Gretu Thunberg sprevádzať policajti, ktorí jej pomáhali predierať sa davom aktivistov.

Greta Thunberg v Madride, foto: TASR/AP

O záujme, ktorý aktivistka na klimatickej konferencii vzbudzuje, svedčí aj fakt, že na jej piatkovú tlačovú konferenciu si vyžiadalo akreditáciu viac ako 420 novinárov, čo je v madridskom Kultúrnom stredisku najviac od roku 2002, kedy bolo centrum otvorené. Greta Thunberg na tlačovke politikov vyzvala, aby prestali sľubovať a radšej začali konať.

„Boli by sme radi, keby ľudia pri moci konali, lebo (iní) ľudia pre klimatický a ekologický stav núdze trpia a zomierajú a my už nemôžeme dlhšie čakať,“ povedala Thunbergová. Aktivistka upozornila aj na to, že globálne klimatické štrajky „nič nedosiahli“, pretože od ich začatia emisie skleníkových plynov naďalej stúpajú, píše britský The Guardian.

V piatok popoludní sa švédska aktivistka pripojila aj k masovým demonštráciám za ochranu klímy v madridských uliciach. Pochodu sa okrem desaťtísícov ľudí okrem Thunbergovej zúčastnil aj španielsky herec Javier Bardem, ktorý verejne označil Donalda Trumpa pre odstúpenie USA od Parížskej dohody za „hlupáka“.

Greta Thunberg v Madride, foto: TASR/AP

Samotná mladá aktivistka musela nakoniec demonštráciu na odporúčanie polície opustiť. „Polícia mi povedala, že takto nemôžem pokračovať… je mi to ľúto.. sú tu problémy s bezpečnosťou, príliš veľa novinárov a priveľa ľudí,“ zdôvodnila 16-ročná aktivistka.

Thunbergová dnes vystúpila aj na samotnej klimatickej konferencii OSN. Namiesto vlastného prejavu však mladí aktivisti prenechali priestor na vyjadrenia domorodým obyvateľom Južnej Ameriky. Švédska aktivistka dúfa, že madridský summit prinesie konkrétne opatrenia na boj s klimatickými zmenami. „Úprimne dúfam, že COP25 povedie k niečomu konkrétnemu a že povedie (aj) vo všeobecnosti k zvýšeniu povedomia medzi ľuďmi,“ uviedla Thunbergová.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )