Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Stovky ľudí sa zišli pred Univerzitou Karlovou, pietnym pochodom si uctili obete.

Stovky ľudí sa zhromaždili pred Rektorátom Univerzity Karlovej v centre Prahy, kde sa začala prvá zo série akcií „Mesiac pre fakultu“. Ich účelom je psychicky pomôcť študentom aj pedagógom s návratom na fakultu, kde pred Vianocami došlo k tragickej udalosti. Štvrtkovým pietnym pochodom si organizátori chcú uctiť pamiatku obetí streľby, informuje spravodajkyňa TASR.

Počas tichého pochodu, ktorý sa začal pri aktuálnom pietnom mieste na Ovocnom trhu a pokračoval  Celetnou ulicou a Staromestským námestím až po hlavnú budovu Filozofickej fakulty, účastníci symbolicky premiestnili oheň zo sviečok, ktoré ľudia zapaľovali pred Rektorátom UK.

Obria ľudská reťaz objala budovu univerzity

Okolo budovy na Námestí Jana Palacha vytvorili ľudskú reťaz a budovu univerzity symbolicky objali. Na námestí potom zapálili pamätný oheň, ktorý tam bude horieť celý mesiac.

„Násilný čin, ktorý sa na našej fakulte odohral, nás nesmierne hlboko ranil na úrovni individuálnej aj kolektívnej. Vzájomná podpora, empatia a láska sa nám ukázali ako najsilnejší prostriedok na vyrovnanie sa s ním,“ uviedli k prvej akcii mesačnej iniciatívy organizátori.

Mesiac pre fakultu

V rámci takzvaného Mesiaca pre fakultu sa počas januára uskutoční pred univerzitnou budovou na Námestí Jana Palacha niekoľko akcií. Cieľom iniciatívy je pomôcť s postupnou obnovou fakultného spoločenstva po tragickej streľbe. „Návrat akademického života na námestie a do hlavnej budovy FF UK je nevyhnutnou súčasťou procesu vyrovnávania sa s tragickou udalosťou, ktorá počas krátkeho okamihu zmenila život celej našej komunity,“ uviedla fakulta na svojom webe.

K útoku v hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe došlo 21. decembra 2023. Študent na mieste zastrelil 13 ľudí, jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici. Zranenia utrpelo ďalších 25 ľudí. Útočník napokon zastrelil aj sám seba.

Uložiť článok

Najnovšie články