Foto: TASR/AP

Posledná rozlúčka so Stephenom Hawkingom sa konala v 15. júna v Londýne.

Spopolnené pozostatky britského fyzika Stephena Hawkinga uložili v piatok vo Westminsterskom opátstve na miesto pri hroboch Isaaca Newtona a Charlesa Darwina. Informovala o tom agentúra AP.

Na obrade boli okrem Hawkingových príbuzných prítomní i britský astronaut Tim Peake, americký teoretický fyzik Kip Thorne či herec Benedict Cumberbatch, ktorý vedca stvárnil v dráme s názvom Hawking z produkcie televízie BBC.

Rodina svetoznámeho fyzika sa rozhodla účasť na obrade umožniť aj tisícke vyžrebovaných šťastlivcov. Záujemcovia o lístky sa mohli na webovej stránke, ktorú zriadila nadácia Stephena Hawkinga (SHF), prihlásiť do 15. mája.


Posledná rozlúčka s týmto vedcom, ktorý zomrel 14. marca vo veku 76 rokov, sa konala 31. marca v univerzitnom kostole v meste Cambridge, kde dlhodobo pôsobil. Jeho poslednú vedeckú štúdiu, ktorú napísal s belgickým fyzikom Thomasom Hertogom, nedávno publikovali v odbornom časopise Journal of High Energy Physics.

Počas rozlúčky mu poctu zložila aj Európska vesmírna agentúra ESA. Tá vysielala jeho hlas pomocou pozemnej stanice Cebreros do vesmíru. Bolo to symbolické gesto, aby hlas veľkého génia mohol cestovať celým vesmírom, ktorému zasvätil celý svoj život.


Hawking patril k najvýznamnejším svetovým odborníkom na gravitáciu a čierne diery. Následkom svojej choroby, amyotrofickej laterálnej sklerózy, bol väčšinu života odkázaný na invalidný vozík a komunikovanie prostredníctvom počítača. V roku 1988 vydal knihu s názvom Stručná história času, z ktorej sa predalo desať miliónov výtlačkov a ktorá bola preložená do 40 rozličných jazykov sveta.

Pozri aj: Zomrel v deň „Pí“ a v deň, keď sa narodil Einstein. 10 faktov o Stephenovi Hawkingovi, najslávnejšom vedcovi všetkých čias

Uložiť článok

Najnovšie články