Foto: SITA/AP

Rozhodnutie prišlo krátko po tom, čo štvrtú dávku spustila Česká republika.

Ministerstvo zdravotníctva čoskoro spustí dobrovoľné očkovanie štvrtou dávkou. Vakcína proti koronavírusu bude dostupná pre všetkých vo veku nad 50 rokov. V prípade horšieho vývoja situácie plánuje začleniť očkovanie aj pre mladšie ročníky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informáciu priniesla TV Markíza, potvrdila ju hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková. Očkovanie bude dostupné vakcínami Pfizer, Moderna, Janssen a Novavax, dopĺňa Markíza.

„Viaceré krajiny očkujú štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 seniorov vo veku nad 60, prípadne 55 rokov,“ spresnilo ministerstvo.

Pri očkovaní sa postupuje podľa dohodnutej schémy

Ministerstvo pripomenulo, že v súčasnosti sa na Slovensku štvrtou dávkou môžu očkovať imunokompromitovaní pacienti bez ohľadu na ich vek.

Pri očkovaní sa podľa neho postupuje podľa aktuálne schválenej očkovacej schémy. „Počas leta je zámerom pokračovať v očkovaní prvoočkovancov a doočkovaniach základných očkovacích schém,“ ozrejmilo.

Rezort chce od roku 2023 začleniť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 do Národného imunizačného programu SR v zmysle odporúčania ECDC. Očkovanie je podľa neho najúčinnejšou intervenciou proti novému koronavírusu. „Jeho efekt nie je nahraditeľný a ani porovnateľný so žiadnou inou intervenciou. Epidemiologické štúdie poukazujú na merateľný pokles rizika ťažšieho priebehu, hospitalizácie a úmrtia v porovnaní s nezaočkovanou skupinou obyvateľstva,“ podotkol.

EMA a ECDC odporučili tento mesiac druhú posilňovaciu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre všetky osoby staršie ako 60 rokov. Dôvodom je stúpajúci počet nakazených v Európe.

Najnovšie články