Univerzita Komenského v Bratislave, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rebríček zostavujú od roku 2003, Slovensko v ňom má zastúpenie od roku 2017.

Slovenská technická univerzita (STU) a Univerzita Komenského (UK) sa umiestnili medzi tisíckou najlepších svetových univerzít. Vyplýva to z umiestnenia v rebríčku Shanghai ranking ARWU, ktorý bol zverejnený v utorok. Informuje o tom STU na svojom webe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obe univerzity sa zaradili do deviatej stovky, patrí im zhodne 801. – 900. miesto. STU a UK sú jediné slovenské univerzity zastúpené v tomto rebríčku.

Slovensko je v rebríčku od roku 2017

„Umiestnenie STU v jednom z najprestížnejších svetových rebríčkoch ma teší i zaväzuje. Teší preto, že aj napriek náročným podmienkam STU potvrdila svoju kvalitu, a zaväzuje v tom, aby sme ju udržali a pracovali na jej ďalšom zvyšovaní,“ reagoval na zverejnený rebríček rektor STU Oliver Moravčík.

Foto: Unsplash

Rebríček zostavujú od roku 2003, Slovensko v ňom má zastúpenie od roku 2017. STU v ňom figurovala aj v roku 2018, na rovnakej úrovni ako v aktuálnom vydaní.

ARWU používa na hodnotenie svetových univerzít viacero objektívnych ukazovateľov. Ide o počet absolventov a zamestnancov, ktorí získali Nobelove ceny a Fieldsovu medailu, počet najviac citovaných výskumníkov, počet článkov publikovaných v časopisoch Nature a Science, množstvo článkov indexovaných v Science Citation Index – Expanded a Social Sciences Citation Index. Hodnotí sa aj výkon univerzity „na hlavu“.