Foto: Tatiana Langova (Facebook), Balamiro Slavgem‎ (Facebook)

Poznáte najzaujímavejšie sochy na Slovensku?

Slovensko sa nemôže pýšiť slávnymi sochárskymi výtvormi, aké svetu ponúkli Michelangelo, Degas, Donatello, Da Vinci či sochári antického sveta. Napriek tomu v našej krajine nájdete sochárske unikáty, ktoré tvoria kultúru našej krajiny. Vitajte v prehľade najzaujímavejších sochárskych výtvoroch, ktoré na Slovensku nájdete. 

Socha Jánošíka – Terchová

Čím iným sa dá dnešný zoznam otvoriť ak nie sochou slovenského národného hrdinu. Sochu Jánošíka v Terchovej poznáte určite takmer všetci. Týči sa priamo nad obcou smerom do Vrátnej doliny, vytvorená je z ušľachtilej nerezovej ocele a meria úctyhodných 7,5 metra. Symbol Slovenska a najznámejší zbojník našej krajiny zdobí Terchovú už od roku 1988 a jej autorom je akademický sochár Ján Kulich.

Terchová s Ďurim
Juraj Jánošík

Najväčšia socha koňa na svete – Šamorín

8,5 metrov vysoká, 14 metrov dlhá a neuveriteľných 20 ton ťažká socha koňa v športovo-kongresovom centre Elements Resort v Šamoríne-Čilistove je svetovým unikátom. Ide totiž o najväčšiu sochu koňa bez podstavca a jazdca na svete. Jej autorom je maďarský sochár Szőke Gábor Miklós, známy najmä svojimi výtvormi zvierat v extrémne nadživotnej veľkosti.

Posted by Tatiana Langova on Sonntag, 24. April 2016

Socha Krista Spasiteľa – Klin

Slovenské Rio de Janeiro. I takú prezývku si vyslúžila maličká oravská obec Klin, nad ktorou ochrannú ruku drží najvyššia socha Krista na Slovensku. 9,5 metrov vysoká socha Krista s rozpätím jeho rúk na dĺžku 7 metrov je v poradí treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete. Jej autorom je Peter Ganobjak, miestny ľudový rezbár, ktorého dielo stojí nad krásnym oravským krajom od roku 2008.

Oravske "Rio de Klin"

Posted by Balamiro Slavgem on Mittwoch, 16. September 2015

Čumil – Bratislava

Čumil je snáď najznámejšou sochou, ktorú môžete nájsť v uliciach Bratislavy a súčasne i obľúbenou atrakciou Starého Mesta. Autorom bronzovej sochy vykúkajúcej spod kanála je Viktor Hulík a na križovatke Laurinskej a Panskej ulice neďaleko Rybárskej brány vykúka už 20 rokov. Čumil je čírou fantáziou autora a v reálnom živote táto postava nikdy neexistovala.

The thinking man

Schöne Náci – Bratislava

Z bratislavských ulíc sme do dnešného zoznamu vybrali ešte jednu zaujímavú sochu. Je ňou Schöne Náci, ktorého sochu od Juraja Meliša nájdete na Hlavnom námestí. Schöne Náci, vlastným menom Ignác Lamár, bol neodmysliteľnou súčasťou bratislavských ulíc takmer 40 rokov. Pamätníci na neho spomínajú ako na slušného vždy usmiateho chudobného človeka, vo fraku s cylindrom a paličkou, ktorý dámam rozdával kvety.

Schöner Náci

Vodník Valentín – Trenčín

Podľa legendy sa do Trenčína vodník Valentín zatúlal z Moravy. Tu sa usadil a zaľúbil do pernikárky Aničky. Jedného dňa postihol Aničkin dom požiar a z horiaceho domu ju zachránil práve Valentín. Na miestach, kde Valentín spod zeme otvoril nové pramene, vybudovali Trenčania neskôr studne. Na pamiatku vodníka Valentína dnes na trenčianskom Štúrovom námestí dnes nájdete jeho sochu, ktorá je súčasne i malou fontánou. Obľúbená turistická atrakcia s milou legendou je dielom sochára Igora Mosného z roku 1998.

Vodnik

Festival Živé sochy – Spišská Nová Ves

Ak ste na začiatku tohto mesiaca nestihli festival Živé sochy na Spiši, potom máte čo ľutovať. Natrafiť ste tu totiž mohli na mená ako Steve Jobs, Henry Ford, Leonardo Da Vinci, Coco Chanel či Albert Einstein. Udalosť bola vôbec prvým festivalom statického umenia na Slovensku. Projekt s názvom Big Names pod vedením Radovana Michalova navštívil už Singapur, Katar, Hong Kong, Dubaj, Paríž či Kodaň. Dúfame, že Big Names na Slovensko nezanevrie a v budúcnosti sa budeme môcť tešiť aj na ďalšie podujatia.

ĎAKUJEME!🙏prvý ročník festivalu Živé sochy máme za sebou, ďakujeme Vám, ktorí ste prišli, organizačnému tímu, dobrovoľ…

Posted by Festival Živé sochy on Sonntag, 3. September 2017

Pieskové sochy – Košice

Unikátne sochy z piesku budete môcť v Košickom mestskom parku obdivovať do 2. októbra. Celá výstava niekoľkých slovenských ale i svetových sochárov je inšpirovaná filmovými hrdinami, a tak v mestskom parku nájdete napríklad Supermana, hrdinov z Transformers či starého známeho psa Falka. Každú pieskovú sochu musí sochár špeciálne ošetriť, aby tak svoje dielo uchránil pred nepriaznivým počasím. Obrovské kusy umenia vážiace až 6 ton by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Atrei na Falcovom chrbte

Posted by Žofia Embry Badovská on Sonntag, 3. September 2017

Pozri aj: 10 najvyšších budov Slovenska, ktoré sa síce na svetové mrakodrapy nechytajú, no i tak sú dominantami našej krajiny

terchova.skcas.sk, wikipedia.org, tvnoviny.sk, kosice.dnes24.skorava-region.skvisittrencin.sk, zivesochyfestival.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy