Foto: jozkosk, lexikon_sk (Instagram)

Na južnom Slovensku, len pár kilometrov od Nových Zámkov nájdete európsky unikát. Slovenské Mŕtve more.

Voda Mŕtveho mora, bezodtokového jazera na Blízkom východe, je známa po celom svete. Obsahuje obrovské množstvo solí, jódu, brómu, síry a horčíka, teda látok, ktoré majú preukázané pozitívne účinky na ľudský organizmus. Vedeli ste však, že aj Slovensko má svoje “mŕtve more” s vodou porovnateľnou, možno i “zázračnejšou”, ako jazero na hraniciach Izraelu, Palestíny a Jordánska? Nájdete ho v Podhájskej. 

Slovenské mŕtve more samozrejme nie je morom. Toto zaužívané slovné spojenie poukazuje na vlastnosti termálneho minerálneho prameňa na území známej kúpeľnej obce Podhájska, na západnom Slovensku. Zázračná voda však skutočne pochádza z mora. V roku 1973 tu totiž dva kilometre hlbokým vrtom narazili na geotermálny silne mineralizovaný prameň, ktorý je podzemným pozostatkom niekdajšieho treťohorného mora, ktoré sa rozkladalo na území Podunajskej nížiny.


Jedinečná geotermálna slaná voda v Podhájskej má podobné vlastnosti, ako tá z Mŕtveho mora. Slaná, dohneda sfarbená voda s teplotou až 83°C (teplota voda priamo z prameňa) na prvý pohľad nevyzerá a kvôli síre ani nevonia dvakrát lákavo. Jej účinky na ľudský organizmus sú však mimoriadne priaznivé. Pomáha pri astme a iných problémoch s dýchacími cestami, ochoreniach štítnej žľazy, reume, či cievnych a kožných chorobách. Voda zo slovenského mŕtveho mora obsahuje lítium, jodidy, fosforečnany, vápnik, sírany, kremík i bór. Každá látka pritom pomáha pri iných problémoch.

V obci Podhájska z tohto unikátneho daru prírody vyťažili maximum. Nájdete tu Termálne kúpalisko Podhájska, ktoré rozhodne patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie na Slovensku. Počas letnej sezóny kúpalisko s rozľahlým areálom ponúka 10 bazénov s geotermálnou i “klasickou” vodou a širokú paletu sekundárnych služieb, ktoré by ste na podobnom mieste očakávali. Za celodenný vstup pritom zaplatíte 8 €, čo v tomto prípade vôbec nie je vysoká suma.

Ak patríte k nadšencov wellnessu, ani vás Podhájska nesklame. Namiesto kúpaliska môžete navštíviť bazénový svet, vitálny svet, či zájsť si na thajskú masáž. Za tieto služby si už zaplatíte o niečo viac, no ľutovať určite nebudete. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke Termálneho kúpaliska Podhájska.

Pozri aj: Za vstup zaplatíte asi 5 €. Prehľad 14 kúpalísk z rôznych kútov Slovenska, kde si za málo peňazí užijete kopu zábavy

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

1
Uložiť článok
Komentovať