Foto: TASR, Unsplash

Slovenská pošta plánuje dohodu s AliExpressom a Wishom.

Aj keď sa to zrejme mnohým klientom nezdá, Slovenská pošta sa snaží svoje služby čoraz viac modernizovať a zlepšovať. V blížiacom sa predvianočnom období preto istotne mnohých potešia viaceré chystané novinky, ktoré Pošta plánuje.

Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták vo svojom najnovšom rozhovore pre portál Živé.sk prezradil viacero prekvapivých noviniek. Jednou a azda najzaujímavejšou z nich je nepochybne spolupráca so známymi čínskymi e-shopmi AliExpress a Wish. Práve s nimi totiž pracuje na dohode podobnej tej, ktorú má s e-shopni Česká pošta. Cieľom je zrýchlenie a zjednodušenie doručovania zásielok z týchto obchodov.

Komplikované objednávky z čínskych e-shopov

Nová legislatíva, ktorá vstúpila do platnosti len pred pár mesiacmi, spôsobila, že mnohí Slováci prestali vo veľkom nakupovať tovary a produkty z e-shopov, ktoré prichádzali na Slovensko z Číny za pár centov. Podľa novej legislatívy totiž musí každá zásielka mimo Európskej únie prejsť colným konaním. To spôsobilo aj navýšenie ceny za objednané tovary a predĺženie lehoty doručenia.

Ilustračné foto: TASR – Štefan Puškáš

Samozrejme, niektoré e-shopy to vyriešili po svojom a aby neprišli o zákazníkov, otvorili sklady aj na území EÚ. Zákazník tak má možnosť objednať si lacný čínsky tovar bez obmedzení a navýšenia poplatkov. Niektoré e-shopy ale ponúkajú možnosť objednať si tovar z Číny so zárukou vyrovnania všetkých potrebných byrokratických záležitostí. Ani vtedy zákazník nemusí nič navyše doplácať, e-shop zaňho totiž daň odvedie sám. Suma je ale v takomto prípade o čosi vyššia.

Dalo sa teda predpokladať, že známe čínske e-shopy, najmä AliExpress a Wish, sa budú snažiť vyjsť v ústrety zákazníkom a naďalej im lacné produkty dovážať. Riešením je však nielen vybudovanie skladov v krajinách EÚ, ale aj rôzne spolupráce s doručovateľskými spoločnosťami.

Slovenská pošta chystá dohodu s AliExpressom

Keďže objednávky z takýchto internetových obchodov trvalo doručiť niekedy aj niekoľko týždňov, pristúpila napríklad Česká pošta ku vzájomnej spolupráci. Má zmluvu s e-shopmi a za ich pomoci priamo odvádza poplatky. K podobnej dohode už čoskoro podľa generálneho riaditeľa pristúpi aj Slovenská pošta.

„Áno, veľké e-shopy túto možnosť majú. Preto sme prijali opatrenie, že sa pripojíme k zmluve s českou poštou s AliExpressom a Wishom,“ uviedol Ľupták portálu Živé.sk. Dohoda je podľa slov generálneho riaditeľa v štádiu finalizácie a účinná bude od polovice novembra.

Ilustračná foto: Unsplash

Spoločná dohoda zabezpečí, že zásielky koncového spotrebiteľa už nebudú podliehať dodatočnému preclievaniu a doručené budú skôr. Ako to bude vyzerať v praxi, je však teraz veľmi skoro hovoriť.

Doručovať budú rýchlejšie a ekologickejšie

Nejde však o jedinú novinku. Ako Ľupták prezradil portálu Živé.sk, Pošta plánuje aj obnovu vozového parku. Aktuálne dieselové dodávky už čoskoro doplní alebo vymení približne 500 elektromobilov. Okrem toho tiež testovali aj ľahké elektrické skútre, ktoré budú pri doručovaní pošty využívať najmä zamestnankyne. „Ideme ich kúpiť 30-40, doručovateľkám sa to veľmi páčilo,“ uviedol Ľupták. Niektorí doručovatelia tiež dostanú auto.

„Do konca roka bude 570 motorizovaných rajónov,“ doplnil generálny riaditeľ s tým, že zatiaľ nebude uvádzať, v ktorých častiach Slovenska budú jazdiť. „Pri každej obci je iná zastavanosť. Máme tímy, ktoré analyzujú najvhodnejší dopravný prostriedok pre tú-ktorú lokalitu. Je tu otázka trojkoliek, štvorkoliek či elektrických bicyklov. Kým to všetko prejdeme, trvá to.“

Najnovšie články