Foto: MovieStillsDB

V Hollywoode plánujú pokračovať v kultovej sérii Scream.

Séria Vreskot dnes nepochybne (a právom) patrí ku kultom hororovej kinematografie. Režisér Wes Craven spolu so scenáristom Kevinom Williamsonom v 90. rokoch minulého storočia stvorili fenomén a oživili inak už umierajúci subžáner hororu, známy pod „odbornejším“ názvom slasher. Vreskot sa od svojej premiéry v roku 1996 stretol s nemalým úspechom, dočkal sa troch vydarených pokračovaní a aj (zlého) seriálového spracovania. A vyzerá to, že maskovaný vrah Ghostface vytiahne svoj vražedný nôž na teenagerov opäť.

Exkluzívnu informáciu o návrate jednej z najslávnejších hororových sérií 90. rokov 20. storočia priniesol portál Bloody Disgusting. Podľa správ to vyzerá tak, že nový vlastník autorských práv na značku Scream pripravuje ďalší diel tejto filmovej série. Spoločnosť Spyglass Media Group si totiž uvedomuje slávu a potenciál príbehu, ktorý dvojica Craven a Williamson filmovému svetu dali a bola by škoda, keby sa na niekdajšiu popularitu maskovaného vraha odstraňujúceho teenagerských milovníkov hororov celkom zabudlo.

Záber z ikonickej otváracej scény hororu Vreskot z roku 1996. Foto: MovieStillsDB

Bez Cravena

Vrah v maske ducha (ktorá bola inšpirovaná slávnou maľbou Edvarda Muncha) sa tak zrejme po štyroch filmoch v réžii (dnes už zosnulého režiséra) Wesa Cravena a trojsériovom seriálovom spracovaní opäť vráti. Nevedno však, či chystaný film nadviaže na predchádzajúce alebo pôjde o reštart celej série a tvorcovia si príbeh vymyslia, ako to spravili aj v prípade seriálového spracovania.

Je ťažké dedukovať, či sa ďalšiemu filmu podarí nadviazať na pomerne veľký úspech predchádzajúcich filmových diel, obzvlášť po naozaj spackanom seriálovom prevedení. Navyše, dvorný scenárista Vreskotov (napísal prvý, druhý a štvrtý diel), Kevin Williamson, podľa Bloody Disgusting do projektu zainteresovaný nebude. Otázny je aj návrat starej-známej trojice hlavných hrdinov, ktorú stvárnilo trio hercov Neve Campbell (Sidney Prescott), David Arquette (policajt Dewey Riley) a Courtney Cox (reportérka Gale Weathers).

Záber na hlavných hrdinov štvrtého Vreskotu. Vráti sa aj trio hlavných hrdinov, ktoré sme videli vo všetkých dieloch série? Foto: MovieStillsDB

Spyglass tak bude zrejme operovať s celkom novým príbehom, ktorý môže dopadnúť naozaj akokoľvek a verným fanúšikom pôvodnej filmovej série už len zostáva dúfať, že ju spoločnosť nepokazí. To by totiž bola naozaj veľká škoda.

Kultovka éry 90s

Vôbec prvý Vreskot sa do kín po celom svete dostal v decembri 1996 a bol kvázi pokusom o znovuzrodenie inak umierajúceho subžnáru hororov – tzv. slasherov. V takto ladených hororoch je hlavným záporákom vrah, ktorý svoje obete jednu za druhou vraždí obzvlášť zvráteným spôsobom.

Scenárista Kevin Williamson však vtedy možno ani netušil, aký kult sa mu podarí vytvoriť. Vreskot totiž bol nielen samostatným hráčom v poli, ale zároveň prostredníctvom rôznych odkazov (často humorného rázu) prepájal ostatné klenoty slasherového subžánru. Snímka im tak vzdala hold a navyše stanovila, alebo lepšie povedané pozdvihla na vyššiu úroveň, pravidlá toho, ako to v hororoch chodí – ktorá postava prežije, ako vôbec hororový film prežiť, či to, ako má dobrá desivá snímka vyzerať. A to všetko v zápletke, ktorá predstavila skupinku amerických stredoškolákov terorizovanú neznámym vrahom, volajúcim im na pevné linky a pýtajúcim sa na to, ktorý horor majú najradšej. Originalita nad originalitu.

Stomiliónové zárobky

Prvý Vreskot zarobil úctyhodnú sumu – pri rozpočte necelých 15 miliónov dolárov dokázal v kinách po celom svete zarobiť 173 miliónov, pokračovanie preto nebolo prekvapením.

Vreskot 2 zostal verný svojmu pôvodnému predchodcovi. Predstavuje ďalšie pravidlá platiace pre postavy v sequeloch, opäť si sám zo seba strieľa a úspech bol opäť badateľný (zisk 172,4 milióna dolárov bol síce nižší, ale stále uspokojivý).

Trojka dorazila v roku 2000 a značne utrpela na tom, že Williamson už nebol jej hlavným scenáristom a pre film napísal len námet. Pôvodné čaro sa vytratilo a mnohí si mysleli, že Vreskot 3 celú sériu uzavrie. O dekádu neskôr však prichádza opäť stará známa zostava ako herecká, tak aj tvorcovská a štvrtý Vreskot opäť naskakuje na vlnu úspechu, aj keď na svoj zlatý vek, ktorým boli práve prvé dve časti, sa nedoťahuje.

Foto: MovieStillsDB

V štvorke tvorcovia stavili na to, čo sa v danom období v hororovej kinematografii riešilo najviac – rebooty a remaky – a z toho si aj najviac uťahovali, no vôbec nie absurdným spôsobom, práve naopak. Vreskot 4 tak bol príjemným návratom do 90. rokov 20. storočia avšak s pravidlami filmových hororov súčasnosti. Snáď teda chystaný piaty Vreskot v poradí (nech už je akýkoľvek) nezničí ikonu slasherov, ku ktorej sa aj po rokoch mnohí radi vracajú.

Kedy sa snímky Vreskot 5 (Scream 5) dočkáme v kinách zatiaľ nie je známe. O jeho návrate na filmovú scénu sa však hovorí už zhruba od mája tohto roku. Oficiálne potvrdenie však prišlo až teraz.

Bloody Disgusting, Office Mojo
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )