Foto: Dimension Films

Ľuboš Belko / / Film
Horor ako žáner má obrovské množstvo priaznivcov.

Zároveň však aj nemalé množstvo odporcov. Nie každý totiž rád pociťuje ten príjemný adrenalín, pri ktorom sa vám nemôže nič stať. Sedíte v pohodlí domova na gauči, tlačíte do seba tretiu misku pukancov a kedykoľvek sa môžete zľaknúť. Nič vám však nehrozí. A to je vlastné celé čaro a celé to tajomno, ktoré horory so sebou nesú.

A aj napriek veľmi jednoduchému konceptu sa stále tešia ohromnej obľube. Dnes vám prinášame zoznam tých najklasickejších kultov tohto žánru, ktoré jednoducho musíte vidieť pokiaľ sa pasujete za filmového fanúšika.

The Thing

ČSFD: 85%
IMDB: 8,2/10

Tento film vznikol na základe poviedky Johna Campbella a sleduje osudy vedcov z americkej výskumnej stanice na Antarktíde. Tí sa snažia zabiť utekajúceho psa, avšak neúspešne. Po tomto incidente sa začnú odohrávať na zvláštne veci. Po čase zistia, že pes je infikovaný mimozemským vírusom. Vedci musia zostať v strehu, pretože „vec“ sa môže objaviť v ktoromkoľvek z nich.

Alien

ČSFD: 90%
IMDB: 8,5/10

Film Votrelec je v prvou časťou štvordielnej ságy, ktorá od konca 70. rokov pokračuje rôznymi spin-offmi dodnes. Film sa zapísal do histórie, pretože režisérove ponímanie budúcnosti sa tu celkom líši od toho, čím bol žáner sci-fi známy dovtedy. Okrem umiestnenia na našom zozname sa Votrelec pravidelne objavuje na rôznych rebríčkov od Najlepších filmov všetkých čias, cez najlepšie sci-fi až po horory.

The Rocky Horror Picture Show

ČSFD: 77%
IMDB: 7,4/10

Rocky Horror Picture Show je samotnou definíciou pre kult a zároveň pre kultový film v hororovom žánri. Ide o paródiu na béčkové horory, teda niečo na spôsob dnes už notoricky známeho Scary Movie. Tento film vznikol v roku 1975 a celkom prepísal históriu z hľadiska kombinácie hororu a komédie.

The Mist

ČSFD: 74%
IMDB: 7,2/10

Poviedka Hmla je medzi fanúšikmi Stephena Kinga považovaná za jedno z jeho najlepších diel. Existuje síce veľmi veľa filmov, ktoré skutočne sú lepšie ako Hmla, no i tak ju nesmieme opomenúť. Po tom čo sa Kingovi fanúšikovia dožadovali sfilmovania tejto poviedky, vyhovel im režisér Frank Darabont, ktorý je známy titulmi ako Vykúpenie z väznice Shawshank alebo Zelená míľa a výsledok skutočne stojí za to.

A Nightmare on Elm Street

ČSFD: 75%
IMDB: 7,5/10

S krátkou stopážou a kopou odpudivých scén dokázal tento film vydesiť i znechutiť závratné množstvo divákov, ktorí sa k nemu neustále vracajú z pochopiteľných príčin. Zrodila sa legenda menom Freddy Krueger, ktorá so svojim terorom neprestáva v ďalších a ďalších adaptáciách dodnes.

My Bloody Valentine

ČSFD: 67%
IMDB: 6,2/10

Typický slasherový horor, ktorý je snáď výnimočný len tým, že krajinou pôvodu je Kanada. Film je k divákovi veľmi šetrný, a tak sa len sťažka dá skutočne kategorizovať ako horor. V každom prípade ide o veľmi kultovú záležitosť, ktorá je populárna práve svojou absurdnosťou.

Godzilla

ČSFD: 60%
IMDB: 5,3/10

Pravdepodobne najlepší z „miliónov“ filmov, ktoré boli na tému Godzilla nakrútené. Za filmom stojí režisér Roland Emmerich, ktorému sa ľahko podarilo presiahnuť štandardnú stopáž dvoch hodín o 20 minút. V hlavných úlohách tu môžeme vidieť Matthewa Brodericka a Jeana Rena.

Scream

ČSFD: 74%
IMDB: 7,2/10

Vreskot. Treba snáď hovoriť niečo viac? Človek, ktorý ledva tuší, čo znamená pojem dobrý film musí vedieť, čo je Vreskot. A človek, ktorý sa o filmy zaujíma čo i len minimálne musí Vreskot poznať odpredu aj odzadu. Vrah, ktorý sa v tomto filme objavuje, vraždí po vzore najslávnejších hororových filmov. Na hlave nosí masku ducha a už niekoľko desaťročí naháňa hrôzu tínedžerom po celom svete.

Halloween

ČSFD: 80%
IMDB: 7,8/10

Príbeh Haloweenu sa točí okolo šesťročného Michaela, ktorý ubodá svoju sestru na smrť. V ústavoch strávi celých 15 rokov a práve v ten istý deň, ako nastala smrť jeho sestry sa mu podarí z ústavy ujsť. V predvečer Sviatku Všetkých svätých nikto netuší čo sa stane. Okrem Michaelovho psychiatra, doktora Loomisa.

In the Mouth of Madness

ČSFD: 73%
IMDB: 7,2/10

Podobne ako v prípade jedného z najlegendárnejších hororov všetkých čias, vyššie zmieňovaného Halloweenu, aj tento film je dielom majstra svojho žánru Johna Carpentera. Šialenstvo sa odohráva okolo poisťovacieho vyšetrovateľa. Napriek tomu, že ide o jedno zo slabších Carpenterových diel, Šialenstvo je kult, ktorý musíte vidieť a sme si istí, že vás veľmi (ne)príjemne prekvapí.

Pozri aj: V noci sa odovzdávali seriálové „Oscary“. Pozrite sa, kto si odniesol prestížne Zlaté Glóbusy

0
Komentovať (0)