Foto: Ilustračné (Kate Joie/Unsplash)

Zdravotnícky systém na škótskych Shetlandských ostrovoch odštartoval jedinečnú novinku.

Na jeseň, keď sa dni pomaly skracujú a čoraz viac ochladzujú, mnoho ľudí postupne minimalizuje svoje vonkajšie aktivity, možno i preto aby sa vyhli nepríjemnému prechladnutiu. V Škótsku je to však celkom opačne. Ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami doktori po novom predpisujú takzvané „prírodné recepty“. Nejde pritom o žiadne homeopatiká, ale skutočný predpis na čas strávený v prírode. 

To, že pobyt na čerstvom vzduchu v príjemnom prírodnom prostredí pozitívne ovplyvňuje fyzické i psychické zdravie človeka, je zrejmé azda každému. Po prvýkrát sa však pri liečbe psychických problémov, cukrovky, srdcovo-cievnych chorôb či problémoch s tlakom predpisuje v Spojenom Kráľovstve prírodný recept. Recept na čas strávený v prírode môžu od piatku 5. októbra, predpisovať lekári na škótskych Shetlandoch.

Foto: Ilustračné (Tom The Photographer/Unsplash)

Ak teda po novom lekári usúdia, že pacientovi by mohol pobyt na čerstvom vzduchu v jeho fyzickom či psychickom zdraví pomôcť, môžu mu predpísať „prírodný recept“. Pacienti dostanú kalendár, kde by si mali svoje prechádzky zaznamenávať. Spolu s receptom obdržia i akýsi informačný letáčik vypracovaný Kráľovskou spoločnosťou na ochranu vtáctva. Ten obsahuje zoznam vtákov, rastlín a zvierat, a tiež miesta, kde ich možno v prírode pozorovať. Prírodný recept, okrem pozorovania divých zvierat, obsahuje na každý mesiac v roku množstvo ďalších tipov, ako možno tráviť čas v prírode.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Národná zdravotnícka služba Shetlandy (NHS Shetland), ktorá na ostrovoch poskytuje zdravotnú starostlivosť, samozrejme neplánuje prírodnými receptami nahradiť tradičné medicínske postupy a liečivá. Cieľom projektu je doplniť tradičnú liečbu a pozdvihnúť tak úroveň fyzického a psychického zdravia obyvateľstva. „Fyzické a psychické výhody spojenia s prírodou boli veľmi dobre dokázané mnohými štúdiami. Je najvyšší čas, aby si to zdravotnícky sektor začal uvedomovať,“ povedala Makena Lohr, hovorkyňa Národnej zdravotníckej služby Shetlandy.

TheGuardian, ScienceAlert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy