Foto: Instagram (Banksy)

Banksyho kúsok, ktorý sa odohral počas aukcie v Sotheby's, bol vyhlásený za podvod.

Ale stále veľmi šikovne vytvorený podvod. Konšpiračné teórie o tom, že skartovaný obraz nebol tak celkom legitímny, sa objavili hneď na to, ako sa kúsok odohral. Známy britský pouličný umelec Banksy umiestnil do svojho obrazu skartovačku, ktorá sa mala spustiť v prípade, že obraz pôjde niekedy do aukcie. Tak sa aj stalo a obraz sa predal za 1 milión libier.

Hneď po tom sa však objavili pochybnosti nad tým, či išlo o skutočný obraz, či to nebolo nafingované a či za celým kúskom nestojí náhodou predajca umenia Shoteby’s. Jeden muž si myslí, že vie, ako sa celá táto „fraška“ odohrala a rozhodol sa o to podeliť s internetom.

Muž, ktorý za týmto údajným odhalením stojí, Josh Gilbert, sa taktiež zaoberá umením a prácou so železom. Práve jeho remeslo ho donútilo zamyslieť sa nad kauzou a takýto má postreh: „Za prvé, to čo sme mohli vidieť na Banksyho Instagrame, je očividne zohraté. Železná skratovačka zabudovaná do dreveného rámu má čepele známe ako x-acto. Tie sú však nainštalované bokom, a preto nie je šanca, aby rozsekali papier alebo plátno spôsobom, aký môžeme vidieť na videu,“ hovorí Josh, ktorý incident považuje za klasickú kúzelnícku ilúziu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Čím chce povedať, že v ráme nebola zabudovaná skartovačka, ale dva rôzne obrazy. Jeden z nich mal byť originál a druhý falošnou, skartovanou kópiou. Tá sa len vystrčila, no pravé dielo zostalo pokope a stratovo zrolované na opačnej strane. „Na zázname, kde je rám odhalený, môžeme vidieť niekoľko zariadení, ako batériu a ovládanie. Avšak samotný obraz sa nemal ako dostať do blízkosti skartovačky,“ dodáva Josh.

Banksy

Na ďalšej fotografii dokonca môžeme vidieť, že za rámom je veľké miesto. A práve odtiaľto prichádzajú skartované kúsky, zatiaľ čo originálny obraz sa pravdepodobne iba zroloval na opačnú stranu. „Keď som sa na to pozrel lepšie, zistil som, že ide o klasický kúzelnícky trik. Stačí sa pozrieť, ako to robia Penn a Teller vo svojom programe, kde vysvetľujú kúzelnícke triky.“ Najzaujímavejšie na tom celom je, že po incidente sa hovorilo o tom, ako obraz vďaka kúsku zdvojnásobil svoju hodnotu.

cast_irony

Josh si myslí, že práve toto bol zámer. Banksy, galéria a kupec v tom podľa neho išli spoločne, aby tak oklamali verejnosť. Je to síce nekalé, no musí sa nechať, že stále ide o veľmi zaujímavý kúsok, ktorý sa stále nevymyká z typického Banksyho podpisu.

boredpanda.com
Príbehy
0
Komentovať (0)