Reprofoto: x.com

Sheile známej pre pálenie koránu potvrdili trojročný trest.

Najvyšší súd SR dnes vo veci Sheily Szmerekovej, známej pre medializované prípady spojené s extrémizmom vrátane protimoslimského videa s pálením koránu potvrdil trest tri roky väzenia. Zrušil síce pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu, sám však vyniesol rovnaký verdikt. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Sudca Špecializovaného trestného súdu v marci minulého roku uznal obžalovanú za vinnú z trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov, prečinu násilia na skupine obyvateľov, prečinu hanobenia rasy a národnosti. V tejto súvislosti jej prvostupňový súd uložil súhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Súd tiež rozhodol o zhabaní dvoch plynových pištolí, ktoré patrili obžalovanej. Sheila sa voči verdiktu na mieste odvolala. Odvolanie podal aj Úrad špeciálnej prokuratúry, keďže požadoval uloženie prísnejšieho trestu.

Močila na korán a utrela si ním zadok

Sheila Szmereková (rodená Adriána Meleková) bola obžalovaná za video, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán. Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Obžalovaná na začiatku hlavného pojednávania na ŠTS, ktoré trvalo len jeden deň, uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí. Podľa súdnej znalkyne bola schopná chápať zmysel trestného konania a rovnako mohla rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Obhajca navrhoval zastaviť trestné konanie, lebo jeho klientka nie je schopná si uvedomiť, o čo na pojednávaní ide. Súd jej totiž predtým uložil ochranné psychiatrické liečenie, to sa však týkalo iných skutkov.

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Samosudca ŠTS v apríli 2021 a následne aj v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Najvyšší súd SR prvé z rozhodnutí zrušil, druhé však následne potvrdil.

Uložiť článok

Najnovšie články