Tento článok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 18 rokov
Mám viac ako 18 rokov

Foto: Profimedia/ TASR (AP)

Elisabeth Fritzl prežila peklo, no stále sa dokáže usmievať.

Po úteku z pazúrov svojho otca Josefa Fritzla v roku 2008 musela Elisabeth Fritzl so svojimi šiestimi deťmi začať život nanovo. Niektoré z jej detí predtým nikdy slobodu neokúsili. Čo je s nimi a s ich matkou dnes?

Tvrdil, že sa pridala k sekte

Ako informuje All That Is Interesting, Josef Fritzl začal zneužívať svoju dcéru Elisabeth, keď mala len 11 alebo 12 rokov. Keď bola staršia, začala na krátky čas utekať z domu v Amstettene. Robila to tak často, že málokoho prekvapilo, keď napokon v roku 1984 vo veku 18 rokov opäť zmizla.

Jej otec polícii tvrdil, že pravdepodobne utiekla a pridala sa k sekte. V skutočnosti ju však vlákal do dômyselne upravenej pivnice, ktorú postavil s cieľom svoju dcéru uväzniť. Josef Elisabeth povedal, že potrebuje pomoc s novými dverami v pivnici, následne ju omámil a priviazal k posteli. V pivnici bola napokon väznená 24 rokov. Zažívala neustále znásilňovanie, fyzické týranie a psychické mučenie. Elisabeth s vlastným otcom viackrát otehotnela a porodila sedem detí, jedno ale zomrelo.

Foto: archív TASR/AP

Josef rozhodol, že tri z detí, ktoré prežili, budú žiť s Elisabeth v suteréne a zvyšné tri budú žiť v dome s ním a jeho manželkou Rosemarie. Deti, ktoré chcel vychovávať, nenápadne nechal na prahu dverí a tváril sa, že ich tam pohodila Elisabeth, lebo sa o ne v sekte nedokázala postarať. Rosemarie tvrdí, že o ničom nevedela a všetkému, čo jej Joseph povedal, verila.

Po oslobodení to nemali ľahké

Všetko sa zmenilo v roku 2008, keď 19-ročná dcéra Elisabeth – Kerstin, vážne ochorela. Josef nakoniec súhlasil, že ju vezme do nemocnice. Lekári boli zhrození, keď videli, v akom príšernom stave sa nachádza. Do nemocnice sa napokon dostala aj Elisabeth, ktorá lekárom všetko vyrozprávala a Joseph skončil v putách.

Foto: archív TASR/AP

Elisabeth spolu so šiestimi deťmi sa podrobili rozsiahlej lekárskej a psychologickej starostlivosti. No napriek tomu, že boli konečne slobodní, stále čelili mnohým problémom. Deti z pivnice predtým poriadne nezažili čerstvý vzduch, slnečné svetlo a zdravú vyváženú stravu. Kerstin nemala takmer žiaden chrup, 18-ročný Stephan chodil skrčený, lebo bol vysoký a v pivnici sa nikdy narovnať nemohol a 5-ročný Felix radšej liezol štvornožky, ako chodil po dvoch.

Susedia ich chránia, o ich minulosti nehovoria

Deti, ktoré žili na poschodí – 16-ročná Lisa, 14-ročná Monika a 12-ročný Alexander – vyrastali v pomerne normálnych podmienkach. Napokon sa im ale všetkým spolu podarilo začať nový život. Každý člen rodiny dostal novú identitu. Odišli žiť do dedinky na rakúskom vidieku, známej len ako „dedina X“. Majú neustály prístup k terapeutom a ďalším odborníkom a bola im poskytnutá policajná ochrana, ako aj osobní strážcovia. Ich nový domov bol vybavený kamerovým systémom.

Foto: archív TASR/AP

Elisabeth a jej deti chránia aj susedia, ktorí sú odhodlaní uchrániť súkromie rodiny. Všetci poznajú ich minulosť, ale nikto o nej nehovorí. Majú nový život a ľudia to rešpektujú. Vzhľadom na to, čím si prešli, sú podľa susedov veselí a nechýba im úsmev na tvári. Elisabeth veľmi rada nakupuje. Miluje džínsy s trblietavými vreckami a bez problémov zložila vodičské skúšky. Dokonca sa vydala za jedného zo svojich osobných strážcov.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články