Foto: Profimedia/Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Južná Kórea obyvateľov varovala, aby boli opatrní.

Južná Kórea varovala obyvateľov žijúcich v blízkosti hraníc so Severnou Kóreou, aby sa mali na pozore. Obvinila svojho suseda, že cez hranice posiela balóny s niečím, čo vyzerá ako odpadky a výkaly.

Severná Kórea poslala balóny s výkalmi a odpadkami

Ako informuje The Guardian, na záberoch, ktoré uverejnila juhokórejská armáda, sú viditeľné nafúknuté balóny s pripevnenými plastovými vreckami. Na niektorých snímkach to vyzerá, že okolo balónov, ktoré sa zrútili na zem, sú odpadky, pričom na jednej z fotografií bolo na vrecku napísané slovo „exkrement“. Podľa tlačovej agentúry Yonhap bolo do stredy objavených viac ako 150 balónov. Niektoré z nich pristáli na zemi, iné boli stále vo vzduchu, dodala agentúra, s odvolaním sa na juhokórejský vojenský zdroj.

Časť balónov prekonala veľkú vzdialenosť a dostala sa aj do vzdialenejších provincií. Zdá sa, že spadnuté balóny mali v pripevnených vreckách rôzne odpadky vrátane plastových fliaš, batérií, častí topánok, ale aj výkalov. Armáda ľudí vyzvala, aby sa k balónom nepribližovali a ak ich spozorujú, majú to nahlásiť armáde alebo polícii.

Do terénu bol nasadený tím pre boj proti chemickým a biologickým zbraniam. „Tieto činy Severnej Kórey jednoznačne porušujú medzinárodné právo a vážne ohrozujú bezpečnosť nášho ľudu. Dôrazne varujeme Severnú Kóreu, aby okamžite zastavila tieto neľudské a vulgárne činy,“ vyjadrila sa podľa tlačovej agentúry Južná Kórea.

Balóny spôsobujú napätie dlhodobo

Balóny prileteli po tom, ako Kim Kang-il, severokórejský námestník ministra obrany, varoval, že režim bude reagovať odvetnými opatreniami na protiseverokórejské letáky, ktoré sa údajne cez hranice dostali opačným smerom. Námestník dodal, že Južná Kórea na vlastnej koži pocíti, koľko času a úsilia zaberie odpadky odstrániť.

Juhokórejskí aktivisti a severokórejskí prebehlíci už roky posielajú do Severnej Kórey balóny s letákmi, ktoré kritizujú režim. Vyzývajú Severokórejčanov, aby povstali proti dynastii Kimovcov, ktorá v krajine vládne už desaťročia. Posielali tiež USB kľúče s videoklipmi K-popu, ktoré sú v susednej krajine prísne zakázané. Snažia sa tak vzdelávať Severokórejčanov o skutočných hrôzach režimu.

V roku 2020 juhokórejská vláda vyvolala hnev ľudskoprávnych aktivistov po tom, ako zakročila proti dvom organizáciám, ktoré vypúšťali propagandistické balóny. Obvinila ich, že zbytočne provokujú Severnú Kóreu, čím bránia úsiliu o zlepšenie vzťahov. Používanie propagandistických balónov je už dlho zdrojom napätia medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Uložiť článok

Najnovšie články